11 október 2017 - 09:36

Bocian z areálu KIA je zdravý a učí sa loviť potravu, o plachosť prišiel keď sa oň starali ľudia

Foto: Bocian z areálu KIA je zdravý a učí sa loviť potravu, o plachosť prišiel keď sa oň starali ľudia

V utorok večer sme informovali o bocianovi, ktorý sa pohybuje už viac ako týždeň po areáli automobilky KIA. Zamestnanci závodu mali obavy, či nie je zranený alebo chorý, pretože nemá strach z ľudí ap ohybuje sa najčastejšie v okolí parkoviska či vrátnice.

Dnes sme v tejto veci oslovili Záchrannú stanicu pre zranené živočíchy v Zázrivej, kde nám uviedli, že tento bocian je zdravý a v okolí automobilky si hľadá potravu. Na trávnatých pokosených plochách má v týchto dňoch dobrý prístup k dážďovkám či hrabošom. Údajne už bol videný, ako samostatne loví a hľadá potravu aj v iných častiach kraja, najviac v okolí Zázrivej, Terchovej a v obciach pri Žiline.

Bocian bol v minulosti vyhodený z hniezda svojimi súrodencami a preto sa o neho starali ľudia a dávali mu potravu. Z tohto dôvodu stratil prirodzenú plachosť a preto sa bez väčších problémov zdržiava na miestach, kde sú ľudia. 

„Tohto bociana veľmi dobre poznáme, pochádza z Pohronia, kde bol najskôr v záchrannej stanici v Banskej Bystrici a následne bol u nás v Zázrivej. Je úplne v poriadku a zdravý, preto sa ľudia nemusia obávať. Predovšetkým ho neodporúčame prikrmovať, aby sa naučil hľadať potravu samostatne. V okolí závodu KIA a Straníka si na lúkach hľadá potravu, pohybuje sa na väčšej ploche, no zrejme sa častejšie vracia na pozemky automobilky,“ uviedli zo Záchrannej stanice v Zázrivej.

Bociany neodlietajú do teplých krajín kvôli tomu, že by neprežili chladné počasie, ale preto, že by nemali dostupnú potravu pre zamrznutú zem či sneh. Rovnako aj tento bocian má ešte dostatok možností na získavanie potravy. Postupom času sa učí samostatnosti, pričom je sledovaný pracovníkmi záchrannej stanice.

Tí dôrazne vyzývajú všetkých ľudí, ktorí s ním prídu do kontaktu, aby ho neprikrmovali. V opačnom prípade sa mu nepodarí získať prirodzenú plachosť a samostatnosť, a bude odkázaný na ľudí.


0 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Kolóna
20:26
Na Horevaží
Zver pri ceste
20:22
Veľká okružná
Zver pri ceste
20:21
Veľká Okružná
Policajná hliadka
20:20
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina