Dnes najčítanejšie
V kritickom stave bojujú s COVID-19 v žilinskej nemocnici čoraz mladší pacienti
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

04 august 2017 - 13:40

Dobrovoľníci plánujú zaviesť na Lietavský hrad elektrinu, vyhlásili verejnú zbierku

Foto: Dobrovoľníci plánujú zaviesť na Lietavský hrad elektrinu, vyhlásili verejnú zbierku
Foto: osvietenyhrad.sk/

Neziskové občianske Združenie na záchranu Lietavského hradu sa venuje už 18 rokov záchrane tejto národnej kultúrnej pamiatky. Jedným z najvýznamnejších cieľov v najbližšom období je elektrifikácia hradu, ktoá by pomohla urýchliť záchranné práce. Tento rok tiež pripadá na 450. výročie narodenia uhorského palatína a veľmoža Juraja Thurzu. „Pri tejto príležitosti pre Vás 2. septembra otvoríme stálu expozíciu na hrade,“ uvádza OZ Združenie na záchranu Lietavského hradu na webe.

Pomôcť k zavedeniu elektriny môže každý, celkové predpokladané náklady sú vo výške 20-tisíc eur. Projektová dokumentácia k 800 metrovej prípojke je už schválená, teraz potrebuje združenie vyzbierať finančné prostriedky. Samotný výber financií prebieha cez otvorený a spoľahlivý univerzálny online systém darcovstva ĽudiaĽuďom.sk.

„Najväčším projektom, na ktorom aktuálne pracujeme, je zavedenie elektriny na hrad. Elektrifikácia urýchli ďalšie záchranné práce. Doteraz sme pracovali len pomocou elektrocentrál, ktoré majú však obmedzený čas prevádzky a limitovaný výkon. Máme vypracovanú a schválenú oficiálnu projektovú dokumentáciu na zavedenie elektrickej prípojky v dĺžke 800 m v extrémnych podmienkach. Náklady na realizáciu sú približne 20.000 €. Bez Vašej pomoci to však nezvládneme. Ďakujeme vopred za Vašu podporu,“ dodávajú dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Lietavského hradu.

Prispieť môžete po kliknutí na tento odkaz


 
170 reakcií


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
00:29
Hričovská
Jama na ceste
23:44
Košická
Policajná hliadka
23:41
Košická
Policajná hliadka
22:58
Mojšova Lúčka
Dopravná nehoda
22:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia