Dnes najčítanejšie
Horskí záchranári predviedli autistickým deťom na Kysuciach ukážky činností a techniky HZS

06 júl 2017 - 13:42

Poslanci ŽSK navýšili rozpočet o 11 miliónov eur, investuje sa do zdravotníctva, dopravy aj školstva

Foto: Poslanci ŽSK navýšili rozpočet o 11 miliónov eur, investuje sa do zdravotníctva, dopravy aj školstva
Foto: ŽSK
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na 25. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK, ktoré sa konalo 3. júla 2017, už tretiu tohtoročnú úpravu rozpočtu. Ten sa po novom navýši o sumu až 11.257.044 €.

Investície smerujú predovšetkým do zdravotníctva, dopravy, sociálnych služieb, školstva či kultúry. Za financie sa začnú realizovať nové projekty, vďaka ktorým sa budú môcť urobiť viaceré rekonštrukcie, nakúpiť potrebné prístroje, pomôcky i vybavenie a prinesú ďalší rozvoj na Oravu, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov.

Kraj prerozdelil v rámci kapitálových výdavkov najväčší objem financií do školstva

„Ide o zvýšenie o 2,3 milióna eur. Keďže sú to kapitálové výdavky, peniaze školy využijú najmä na stavebné práce, no taktiež na nákupy strojov a potrebných zariadení. Zároveň zafinancujeme aj projektové dokumentácie na nové projekty, ktoré pripravujeme,“ uviedol riaditeľ odboru financií ŽSK, Stanislav Ulaher.

Podľa predsedu ŽSK čaká zateplenie telocvičňu Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline za 125-tisíc eur. Hlavnú budovu školy sa podarilo zrekonštruovať ešte v roku 2015 a 2016, chýbala však obnova fasády telocvične, aby mohla škola znížiť energetické náklady aj v tejto časti.

Telocvičňu zateplia a opravia i v Obchodnej akadémii v Ružomberku. Náklady sú v predpokladanej výške 225-tisíc eur. V Spojenej škole v Tvrdošíne zase zrekonštruujú školský internát v rámci investície 200-tisíc eur. Stavebné práce začnú aj v Strednej zdravotníckej škole v Žiline, počas prázdnin župa zateplí budovu a opraví strechu za 100-tisíc eur.

Na Kysuciach poslanci ŽSK schválili dofinancovanie rekonštrukcie výstavby telocvične v Strednej odbornej škole v Čadci vo výške 50-tisíc, ktorá prebieha už od minulého roka. Výmenu okien plánuje ŽSK zrealizovať v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. Budova je navyše národnou kultúrnou pamiatkou, preto budú k obnove pristupovať veľmi citlivo podľa návrhov pamiatkarov.

Úprava rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja prinesie tiež investície do domovov sociálnych služieb či kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti ŽSK. Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb na Karpatskej v Žiline i Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci využijú po 150-tisíc eur na prístavbu lôžkových výťahov a na Oravskom hrade sa začne s reštaurovaním poľovníckeho, červeného a hudobného salónu za 107-tisíc eur, čím kraj uzavrie kompletnú rekonštrukciu Turzovho paláca.

Pre župné nemocnice v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši a Oravskú poliklinika v Námestove znamená tretia úprava rozpočtu zvýšenie príjmov o 362-tisíc eur. Do oblasti dopravy vyčlenila župa viac ako 60-tisíc eur.
Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Strážov
Policajná hliadka
10:42
Strážov
Policajná hliadka
10:29
Hričovská
Policajná hliadka
10:29
Košická
Jama na ceste
10:28
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
10:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia