Dnes najčítanejšie
VIDEO: Počas nočných hodín prebieha rekonštrukcia cesty prvej triedy pri Brodne, práce skončia v nedeľu

30 jún 2017 - 15:11

Medializovanú daň z podlažia nakoniec trojica autorov stiahla z rokovania parlamentu

Foto: Medializovanú daň z podlažia nakoniec trojica autorov stiahla z rokovania parlamentu
Foto: ilustračné

V pondelok 26. júna 2017 sme vás informovali o tom, že skupina poslancov pripravuje novú daň z každého podlažia domu. Medzi autormi návrhu bol aj poslanec za SMER-SD a žilinský primátor Igor Choma, okrem neho vypracovali návrh zmeny vo výpočte dane za nehnuteľnosť Ľubomír Petrák (SMER-SD) a Edita Pfundtner (MOST-HÍD).

Návrh vyvolal vysokú mieru kontroverzie najmä na sociálnych sietiach, keďže najmä ľuďom v rodinných domoch by mohla stúpnuť daň niekoľkonásobne. Autori novely preto chceli upraviť jej znenie tak, aby sa týkala developerov a podnikateľov, ktorí stavajú rozsiahle developerské projekty. Poslanci návrhom sledovali aj spravodlivejšie prerozdelenie daňovej zátaže, ktorá sa podľa slov Edity Pfundtner v súčasnosti môže výrazne líšiť.

„Týmto návrhom sme však chceli eliminovať aj určitú nevyváženosť medzi daňou, ktorú platí napr. majiteľ bytu alebo jednopodlažného rodinného domu, a daňou, ktorú platí vlastník niekoľkopodlažného domu. Častokrát sa totiž za byt a menší dom platí rovnaká alebo dokonca vyššia daň, ako za niekoľkopodlažnú vilu. Chceli sme mnohým vlastníkom rodinných domov znížiť ich súčasné daňové zaťaženie a snažiť sa pritom o určitú vyváženosť a spravodlivosť,“ uviedla poslankyňa MOST-HÍD.

Poslanci pri podaní návrhu deklarovali aj otvorený postoj k zmenám a konštruktívnej diskusii, napokon celý návrh, zrejme aj pod tlakom verejnosti a médií, stiahli z rokovania parlamentu. „Iba pre úplnosť uvádzam, že návrh zákona sme s kolegami podali práve na základe dlhodobej požiadavky zo strany predstaviteľov miest a obcí na Slovensku,“ dodala Pfundtner.
0 reakcií


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Kolóna
16:10
Strečno
Jama na ceste
16:08
Považský Chlmec
Policajná hliadka
16:07
Košická
Kolóna
16:07
Mojšova Lúčka
Kolóna
15:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia