Dnes najčítanejšie
Od dnešného dňa sú uzavreté časti diaľnice D1 a D3 pri Žiline z dôvodu rozširovania križovatky
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

08 máj 2017 - 10:10

Na Polome sa v nedeľu konali oslavy 72. výročia ukončenia vojny, súčasťou bol turistický výstup

Pri Pamätníku 1. československého armádneho zboru na Polome si včera 7. mája 2017 uctili padlých II. svetovej vojny. Tradičné spomienkové oslavy boli spojené s hviezdicovým turistickým výstupom, ktorý absolvovali desiatky turistov z okolitých obcí. Podobné stretnutia sú podľa predsedu ŽSK spôsobom, ako si uctiť vojnové obete a zachovať odkaz pre nasledujúce generácie.

Na Javorinu k pamätníku zavítalo mnoho mladých i rodičia či starí rodičia s deťmi. Predseda Žilinskej župy uviedol, že o udalostiach vojny a životoch, ktoré naši predkovia obetovali za slobodu, s nimi musíme hovoriť a odovzdávať príbehy vojnových hrdinov ďalej. „Pred viac ako siedmimi desaťročiami sa zapísali do dejín a vďaka nim dnes žijeme v mieri,“ uviedol J. Blanár.

Na vrch Polom prišiel vzdať úctu padlým aj 1. tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Nikolaj Ryžov. Podľa jeho slov je organizácia pietnych stretnutí dôležitá a vďaka patrí všetkým, ktorí v príprave pomáhajú. „Je dobré, že ľudia túto tradíciu udržiavajú a nielen že sa pri pamätníkoch stretávajú, ale zároveň ich udržiavajú v zachovalom stave. Starajú sa o ne, čím rovnako vyjadrujú svoju úctu a za to im ďakujem,“ uviedol N. Ryžov.

V Žilinskom kraji sa nachádza viac pamätníkov ako obcí a miest, čo svedčí o dlhoročnej snahe o zachovanie odkazu do budúcnosti. Pamätníky sú pripomienkou veľkých činov, na udalosti vojny by preto nemali zabudnúť ani nasledujúce generácie.
54 reakcií
Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Bytčica, Dlhá
Kolóna
19:27
Radoľa
Prekážka na ceste
19:07
Lavobrezná
Práca na ceste
18:57
Cesta I/64
Dopravná nehoda
18:57
Bratislavská
Kolóna
18:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia