Dnes najčítanejšie
Na Mostnej ulici v Žiline došlo k veľkej zmene organizácie dopravy, pribudla aj značka STOP

08 máj 2017 - 10:10

Na Polome sa v nedeľu konali oslavy 72. výročia ukončenia vojny, súčasťou bol turistický výstup

Pri Pamätníku 1. československého armádneho zboru na Polome si včera 7. mája 2017 uctili padlých II. svetovej vojny. Tradičné spomienkové oslavy boli spojené s hviezdicovým turistickým výstupom, ktorý absolvovali desiatky turistov z okolitých obcí. Podobné stretnutia sú podľa predsedu ŽSK spôsobom, ako si uctiť vojnové obete a zachovať odkaz pre nasledujúce generácie.

Na Javorinu k pamätníku zavítalo mnoho mladých i rodičia či starí rodičia s deťmi. Predseda Žilinskej župy uviedol, že o udalostiach vojny a životoch, ktoré naši predkovia obetovali za slobodu, s nimi musíme hovoriť a odovzdávať príbehy vojnových hrdinov ďalej. „Pred viac ako siedmimi desaťročiami sa zapísali do dejín a vďaka nim dnes žijeme v mieri,“ uviedol J. Blanár.

Na vrch Polom prišiel vzdať úctu padlým aj 1. tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Nikolaj Ryžov. Podľa jeho slov je organizácia pietnych stretnutí dôležitá a vďaka patrí všetkým, ktorí v príprave pomáhajú. „Je dobré, že ľudia túto tradíciu udržiavajú a nielen že sa pri pamätníkoch stretávajú, ale zároveň ich udržiavajú v zachovalom stave. Starajú sa o ne, čím rovnako vyjadrujú svoju úctu a za to im ďakujem,“ uviedol N. Ryžov.

V Žilinskom kraji sa nachádza viac pamätníkov ako obcí a miest, čo svedčí o dlhoročnej snahe o zachovanie odkazu do budúcnosti. Pamätníky sú pripomienkou veľkých činov, na udalosti vojny by preto nemali zabudnúť ani nasledujúce generácie.
Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Koňhora
Kolóna
09:43
Kragujevská
Prekážka na ceste
09:41
Rajecká cesta
Policajná hliadka
09:38
Strečno
Kolóna
09:29
Oškerda
Kolóna
09:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina