Dnes najčítanejšie
Na Mostnej ulici v Žiline došlo k veľkej zmene organizácie dopravy, pribudla aj značka STOP

27 apríl 2017 - 11:41

Blanár požiada vládu o uvoľnenie dlhovej brzdy v súvislosti s urýchlenou dostavbou diaľnice D3

Foto: Blanár požiada vládu o uvoľnenie dlhovej brzdy v súvislosti s urýchlenou dostavbou diaľnice D3
Foto: TS ŽSK

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár sa dnes stretol so zástupcami petičného výboru, ktorí bojujú za urýchlené pokračovanie vo výstavbe diaľnice D3 v celom rozsahu. Úsek až po hranicu s Poľskom pritom rôzne vlády stavajú už takmer štvrťstoročie. Žilinský župan, ktorý je vládnym poslancom Národnej rady Slovenskej republiky už viac ako 11 rokov, členov výboru informoval, že kraj podporuje ich aktivitu.

Pripomenul, že neriešená situácia zhoršuje kvalitu života v našom kraji. Preto plánuje spolu so svojim poslaneckým kolegom Jánom Podmanickým požiadať parlament o uvoľnenie dlhovej brzdy. „Otvorenie dlhovej brzdy pomôže k dostavbe a príprave konkrétnych úsekov v Žilinskom kraji. Ide o nedokončené časti diaľnice D1 medzi Turcom a Liptovom a tiež diaľničného privádzača v Lietavskej Lúčke, D3 na Kysuciach, realizáciu rýchlostných ciest – R1 v Liptove, R3 na Orave i v Turci a R5 na Kysuciach,“ uviedol Blanár.

Hlavným ťahom prejde denne 25-tisíc vozidiel, kysucký úsek brzdí európsky koridor


Kysučania už zorganizovali tri protestné akcie pod názvom “D3 pre Kysuce”, na svojich požiadavkach trvajú naďalej. „Frekvencia osobných a najmä nákladných áut je už dávno za hranicou, hlavným cestným ťahom prejde denne okolo 25-tisíc vozidiel a keď sa otvorí úsek na Svrčinovci, toto číslo ešte zvýši. Dobudovanie celej časti diaľnice D3 od Žiliny až po Poľsko by malo byť prioritou,“ uviedol primátor Krásna nad Kysucou, predseda Združenia miest a obcí Kysúc Jozef Grapa.

Doplnil ho predseda petičného výboru Ľubomír Jánoška: „Vo výstavbe treba pokračovať tam, kde je to rozostavané. K celkovému prepojeniu európskeho koridoru sever - juh chýba už len tento kysucký úsek. Ak sa kompletne dokončí diaľnica cez Kysuce, uľahčí to situáciu aj v Žiline. Som rád, že sa Kysučania dokázali spojiť. Robíme to pre ďalšie generácie, nechceme, aby odchádzali do zahraničia za lepšou prácou alebo životnými podmienkami. Chceme, aby sa mali dobre tu.“Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
14:12
Bratislavská
Stacionárny radar
14:10
Bratislavská
Policajná hliadka
14:07
Mojšova Lúčka
Kolóna
14:00
Oškerda
Práca na ceste
14:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina