Dnes najčítanejšie
Horskí záchranári pomáhali v Rudinke mužovi uviaznutému v lese, na Poludňovom Grúni si mladík zranil členok

13 apríl 2017 - 18:15

Novorodenecké oddelenie v žilinskej nemocnici dostalo od Doprastavu nový inkubátor

Novorodenecké oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline má nový inkubátor. Nemocnica ho získala vďaka spoločnosti Doprastav, ktorá ho oddeleniu darovala. „Úspešná firma musí niečo dať, keď má úspech. A musí dávať aj na sociálne programy,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Juraj Androvič, ktorý sa veľmi teší, že práve takýmto spôsobom bolo možné pomôcť nemocnici.

Novorodenecké oddelenie má v súčasnosti štyri inkubátory

Piaty inkubátor bude umiestnený na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov a bude slúžiť na zabezpečenie intenzívnej zdravotnej starostlivosti o nedonosených novorodencov, ale aj pri starostlivosti o kriticky chorých novorodencov bez ohľadu na hmotnosť. 

„Inkubátory nám zabezpečia optimálnu teplotu, optimálnu vlhkosť, plus bariéru od okolitého prostredia a keď im prispôsobíme vnútorné prostredie, tak deti majú pocit, akoby sa vyvíjali v brušku,“ uviedla primárka novorodeneckého oddelenia nemocnice Katarína Jackuliaková.

Galéria: 4 fotky

Počet predčasne narodených detí na Slovensku stúpa

Minulý rok hospitalizovali na jednotke resuscitačnej starostlivosti o novorodencov v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou takmer 130 detí. Do inkubátora museli umiestniť 100 z nich, pretože nedonosené dieťa, ktorého hmotnosť je menej ako dva kilogramy, musí byť umiestnené v inkubátore.

„Slúži na zabezpečenie starostlivosti o novorodencov, ktorí si nedokážu udržať sami svoju teplotu, čím by došlo k podchladeniu a následne k zhoršeniu ich doterajších ťažkostí. Väčšinou to využívame pre predčasne narodené deti, ktoré sú najviac ohrozené a nedokážu si udržať svoju teplotu,“ doplnila Jackuliaková.

Priemerná mesačná pôrodnosť v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou je 110 pôrodov. V roku 2016 sa tu narodilo 1 395 detí, z toho 13 párov dvojčiat.

Zdroj: FNsP Žilina


Dopravný servis
Košická
Jama na ceste
08:26
Strečno
Jama na ceste
08:24
Košická
Iné nebezpečenstvo
08:22
Radoľa
Práca na ceste
04:45
Oškerda
Práca na ceste
00:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina