Dnes najčítanejšie
Polícia pátra po dvoch Žilinčanoch, ktorí sa skrývajú a vyhýbajú sa tak nástupu do väzenia

15 marec 2017 - 11:25

Vypaľovanie tráv zakazuje zákon, hasičom sa však zvyšuje počet výjazdov k požiarom

Foto: Vypaľovanie tráv zakazuje zákon, hasičom sa však zvyšuje počet výjazdov k požiarom
Foto: ilustračné
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Napriek sústavnému zdôrazňovaniu škodlivosti a nebezpečnosti vypaľovania suchej trávy v jarnom období každoročne narastá počet požiarov i výška spôsobenej škody. Hasiči v Žilinskom kraji neustále zasahujú pri požiaroch trávnatých porastov, na lúkach a poliach. Vypaľovanie starých trávnych porastov nebolo v minulosti také početné, čo súviselo s dôsledným obhospodarovaním všetkých pozemkov. V súčasnosti je pre mnohých ľudí jednoduchšie suché porasty vypáliť, ako pôdu obhospodáriť. 

Požiare však vznikajú aj pre nedbanlivosť pri zakladaní ohňov v prírode, odhadzovaní ohorkov cigariet pri fajčení, ale aj podcenením okolností pri “riadenom vypaľovaní” a tiež úmyselným podpaľačstvom. Pamätajte na to, že vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov je podľa § 8 písm. a) a § 14 ods. 2 písm. b) zákona NR SR č.314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov ZAKÁZANÉ!

Za porušenie tohto zákazu hrozí podľa zákona č. 314/2001 Z.z. fyzickej osobe pokuta až do výšky 331 eur, resp. v blokovom konaní do výšky 100 Eur, právnickej osobe alebo fyzickej osobe - podnikateľovi môže byť uložená pokuta až do výšky 16 596 eur.

Ak už niekde k požiaru došlo, je dôležité jeho skoré spozorovanie, pretože každá sekunda je veľmi dôležitá. Ak začne horieť napríklad tráva okolo ohniska a nejde o veľký rozsah, väčšinou sa požiar dá v zárodku rýchlo uhasiť aj bez prítomnosti hasičov. Ak však ide o veľký rozsah a oheň sa rýchlo rozšíril, je potrebné okamžite privolať hasičov ! 

V prípade požiaru volajte telefónne číslo 150 alebo 112.


Dopravný servis
Bratislavská
Stacionárny radar
19:13
Strečno
Jama na ceste
19:12
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
18:58
Budatínska Lehota
Kolóna
18:56
Strečno
Jama na ceste
18:37
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia