Dnes najčítanejšie
24-ročný vodič zrazil na priechode dve chodkyne, polícia mu na mieste zadržala vodičský preukaz
COVID-19 vývoj situácie v kraji

07 marec 2017 - 00:38

Pri sanácii hradného brala zistili väčšie poškodenia, ako sa predpokladalo, projekt musia zmeniť

Hlavný ťah medzi Žilinou a Martinom má za sebou už niekoľko celovíkendových uzávierok, počas ktorých pracovali horolezci na zaistení skalného brala. Práce im od začiatku roka komplikovalo počasie a niektoré uzávierky sa preto museli zrušiť, resp. posunúť na nový termín. Po komplikáciách s počasím sa však ukázali aj iné problémy. Horolezci odhalili počas prác rozsiahlejšie poškodenia a trhliny skalného masívu, ako sa pôvodne predpokladalo.

Ministerstvo životného prostredia hľadá riešenie situácie, ktorá vznikla

Nové poškodenia boli objavené až po dôkladnom očistení skál, ktoré sa vykonalo počas uplynulých víkendov. Našlo sa tiež niekoľko ďalších trhlín a jaskýň, čo celú situáciu výrazne skomplikovalo. V častiach, kde sa pôvodne plánovalo vykonanie injektáže, boli nájdené rôzne dutiny a praskliny, preto bol tento spôsob zamietnutý. 

„V súčasnosti zatiaľ práce prebiehajú podľa pôvodného projektu. Vypracováva sa zmena projektu na základe odlišných zistení oproti predpokladom, ktoré boli identifikované po očistení skalného brala. Po odsúhlasení zmeny projektu bude možné odhadnúť aký a či vôbec to bude mať finančný aj časový vplyv na realizáciu sanácie,“ uviedol Branislav Prelovský, projektový manažér spoločnosti, ktorá zabezpečuje sanačné práce.

Ukončenie prác bolo pôvodne naplánované na mesiac máj, no pre nepriaznivé počasie a niekoľko odkladov sa termín posunul o mesiac. Podľa informácií televízie TA3 sa malo počas prác zistiť, že na niektorých častiach masívu mali byť vykonané opatrenia ešte pred zhruba tridsiatimi rokmi, no nestalo sa tak. V miestach vraj chýbajú rôzne kotvy a piloty.

Vysúťažená suma by sa nemala navyšovať

Podľa hovorcu Ministerstva životného prostredia Tomáša Ferenčáka, sa rozsah prác ešte môže zmeniť. V takom prípade však bude využitá rozpočtová rezerva projektu. O navýšení ceny, ktorá bola vysúťažená, zatiaľ ministerstvo neuvažuje. Termíny dokončenia by nemali byť ovplyvnené ani novými zistenými skutočnosťami. 

Podľa všetkého čakajú vodičov ešte tri úplné uzávierky cesty pod Strečnom. Po nich sa zvažuje obojsmerná prevádzka s obmedzeniami a to konkrétne v zúžených jazdných pruhoch. O tom však ešte bude musieť rozhodnúť aj odbor dopravy Okresného úradu.

Aktuálne informácie z cesty I/18 pod Strečnom nájdete aj na Facebooku

Zdroj: aktuality.sk, ta3.com


Dopravný servis
Varín
Policajná hliadka
22:45
Hlavná, Bytčica
Práca na ceste
22:13
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:53
Priemyselná
Práca na ceste
21:52
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
21:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia