Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Uprostred križovatky na Košickej sa zrazilo osobné auto s trolejbusom, cesta je blokovaná

06 marec 2017 - 12:26

Župní poslanci schválili vytvorenie združenia za účelom vybudovania moderného planetária v Žiline

Foto: Župní poslanci schválili vytvorenie združenia za účelom vybudovania moderného planetária v Žiline
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali, že na dnešnom zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja poslanci rokovali aj o návrhu na vytvorenie spoločného združenia so Žilinskou univerzitou v Žiline za účelom spracovania projektu pre Planetárium v Žiline.

Na konci tejto snahy by mohlo v areáli Žilinskej univerzity vzniknúť unikátne moderné platenárium, ktoré má potenciál turisticky a marketingovo oživiť celý región severného Slovenska. Z vedeckého hľadiska je však umiestnenie priamo v Žiline problematické, keďže svetelný smog vytvára sťažené podmienky pre pozorovanie niektorých úkazov.

„Väčšie planetárium v Prahe má návštevnosť 137-tisíc, veľmi zaujímavé planetárium, ktoré prešlo modernizáciou a rekonštrukciou, je v Brne a navštívi ho 162-tisíc ľudí ročne. Čiže ak sa dobre nastaví projekt a bude profesionálne urobený, bude zvládnutá logistika a marketing, tak nemusí sa nikto báť, že by takýto projekt nefungoval,“ uviedol Ján Podmanický, ktorý je zároveň starostom obce Stará Bystrica a poslancom NR SR za Smer-SD.

Župní poslanci návrh schválili takmer jednohlasne, za hlasovalo 43 prítomných zástupcov, 1 bol proti a 1 sa zdržal hlasovania. Podľa predloženého materiálu by mohol byť rozpočet na úrovni približne 4 miliónov eur, počíta sa však s výrazným spolufinancovaním z európskych štruktúr.

Propagačné video zmodernizovaného planetária v BrneDopravný servis
Lavobrezná
Práca na ceste
23:56
Rudinka
Jama na ceste
22:58
Estakáda
Jama na ceste
22:58
Radoľa
Práca na ceste
22:53
Lavobrezná
Práca na ceste
20:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina