Dnes najčítanejšie
Polícia pátra po dvoch Žilinčanoch, ktorí sa skrývajú a vyhýbajú sa tak nástupu do väzenia

08 február 2017 - 15:50

Krajské knižnice požičali minulý rok takmer 2 milióny kníh

Foto: Krajské knižnice požičali minulý rok takmer 2 milióny kníh
Foto: krajskakniznicazilina.sk
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Päť knižníc v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v minulom roku zaregistrovalo až 31 645 čitateľov, ktorí si vypožičali spolu 1 934 301 kníh, časopisov či iných špeciálnych dokumentov. Zriaďovateľ, ktorým je Žilinský samosprávny kraj, sa snaží ísť s dobou, a preto ponúka aj online služby, ktoré v minulom roku využilo už viac ako pol milióna ľudí. Online sa dá nahliadnuť do katalógov, rezervovať si dokumenty alebo predĺžiť výpožičky. 

Najviac navštevovali knižnice v minulom roku dospelí čitatelia, tí si požičali až 1,1 milióna publikácií. „Veľmi obľúbené sú tiež biblioboxy, do ktorých môžu návštevníci vrátiť knihy i v dobe, keď sú knižnice zatvorené. Je to výborná služba najmä pre pracujúcich, ktorí nestihnú prísť, ale rovnako pre študentov, ktorým to možno nedovoľuje rozvrh hodín. Takýmto spôsobom sa vlani vrátilo 29.683 kníh,“ uviedla riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská.

Žilinská VÚC sa takto snaží priblížiť čitateľom a ich potrebám. Neustále vychádzajú nové diela regionálnych, celoslovensky známych, ale i zahraničných autorov, preto každoročne obnovuje knižničný fond. Len v minulom roku zakúpili takmer desaťtisíc nových publikácií.

Regionálne knižnice počas minulého roka zorganizovali tiež viac ako 3 600 podujatí. „Zamerali sa predovšetkým na žiakov základných a stredných škôl, ktorým vysvetlili, ako čo najlepšie využívať služby knižníc, ako rýchlo vyhľadávať v online katalógu či ako správne citovať autorov a ich diela,“ vysvetlila M. Ševčíková-Šumská.

Pre seniorov budú aj v tomto roku pokračovať počítačové kurzy alebo populárne tréningy pamäte a milovníci literatúry si opäť vychutnajú zaujímavé besedy so spisovateľmi, ilustrátormi, historikmi, cestovateľmi a inými známymi osobnosťami.

Žilinská župa má v pôsobnosti päť regionálnych knižníc, Krajskú knižnicu v Žiline, Kysuckú knižnicu v Čadci, Liptovskú knižnicu v Liptovskom Mikuláši, Oravskú knižnicu v Dolnom Kubíne a Turčiansku knižnicu v Martine. Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
18:58
Budatínska Lehota
Kolóna
18:56
Strečno
Jama na ceste
18:37
Strečno
Kolóna
18:12
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia