Dnes najčítanejšie
V piatok pribudlo 552 nových prípadov koronavírusu, v Žilinskom kraji evidujú takmer sedemdesiat

13 február 2017 - 06:00
INZERCIA

Žilinská terapeutka radí: Ako sa sami zbavíte bolesti krížov, hlavy a krku

Aj vám sa už stalo, že vás náhle seklo v krížoch, zobudili ste     sa s pichľavou bolesťou medzi lopatkami, prípadne vám začali     tŕpnuť prsty na rukách alebo ste sa nevedeli zbaviť bolestivého     krku a šije?

V spolupráci so žilinskou terapeutkou Mgr. Ivanou Turoňovou zo salónu Poctivé masáže sme sa rozhodli vytvoriť seriál článkov, ktorý vám pomôže jednoduchými krokmi potlačiť akútnu bolesť v pohodlí domova.

Keď vás sekne krížoch

Príde to zo sekundy na sekundu a vy sa neviete vystrieť. Ak vás náhle sekne v krížovej časti chrbtice, vyskúšajte tieto 3 tipy:

1.    Aplikujte na postihnuté miesto suché teplo (termofor, nahriaty vankúš) po dobu 20 minút,
2.    Postláčajte si bolestivé body na panve. Zastavte sa pri najviac bolestivých bodoch, tie držte stlačené po dobu jednej minúty,
3.    Vyložte si nohy na stoličku tak, aby bedrové a kolenné kĺby tvorili 90° uhol. Panva musí byť mierne nad zemou, pokiaľ máte nízku stoličku, poukladajte na ňu vankúše, alebo nejaké podložky, aby ste docielili to, že panva bude mierne vo vzduchu a úplne sa uvoľnite. V tejto polohe ostaňte po dobu 5-10 minút.Bolesť hlavy, krku a šije

Aj tu sa dá pomôcť, no nesiahajte hneď po analgetikách… tie sú len dočasným riešením. Skúste radšej tieto naše tipy:

1.    Aplikujte na celú dĺžku krku a ramien suché teplo (termofor, nahriaty vankúš) po dobu 20 minút
2.    Premasírujte si rukami krk a ramená, na ťažko dostupné miesta použite tenisovú loptičku, ktorú si opriete o stenu a rolujete ju pozdĺž chrbtice od dolného okraja lopatiek až po krk. Zastavte sa na najbolestivejších miestach a ostaňte len opretý o loptičku, pokiaľ sa bolesť nezmierni.3.    Pri bolestiach hlavy sa navyše ešte povenujte podlebečnej časti (miestu, kde končí hlava a začína krk). Táto oblasť býva veľmi bolestivá a je veľmi dôležité ju celú prehmatať.4.    Krúživými pohybmi si premasírujte celú hlavu od tyla, cez temeno až po čelo, spánky, ponaťahujte si uši, uvoľníte tým fascie na hlave, ktoré spôsobujú pnutie.Tak čo, budete mať tieto rady na pamäti? Veríme, že áno.  No nezabúdajte, že ak bolesť pretrváva niekoľko týždňov alebo mesiacov, je potrebné čo najskôr vyhľadať odborníka, pretože sa môže stať, že dôjde k štrukturálnym zmenám na chrbtici (vysunutá platnička, výrastky a pod.), ktoré sa už oveľa tažšie a dlhšie odstraňujú.

84 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Práca na ceste
21:52
Belá
Kolóna
19:07
Rudinka
Stacionárny radar
18:55
Strečno
Policajná hliadka
18:07
Strečno
Jama na ceste
16:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia