V prvej fáze projektu Alino nazbierali školáci zo Žilinského kraja 1 128 kg hliníkových obalov


Foto: V prvej fáze projektu Alino nazbierali školáci zo Žilinského kraja 1 128 kg hliníkových obalov
Galéria: 3 fotky
Foto: ZŠ Mojšova Lúčka

Žiaci z 32 základných škôl v Žilinskom kraji sa zapojili do zbierania potravinárskeho hliníka prostredníctvom unikátneho projektu Alino. Obaly z nápojov, čokolád, viečka z jogurtov, paštét či rybích šalátov premieňali hravou formou na potravu pre mimozemšťana Alina. Školám, ktoré o tento ekologicko-edukačný projekt prejavili záujem, zabezpečila n.o. Alino pre žiakov špeciálne krabice, do ktorých v rodinách pripravovali „dobroty“ pre Alina.

V pilotnej fáze touto formou školáci nazbierali spolu 1 128 kg potravinárskeho hliníka, ktorý poputuje na ekologickú recykláciu. Víťaznou školou sa stala ZŠ Slovenského učeného tovarišstva Veľké Rovné. Zbieranie hliníkových obalov nekončí, pokračuje ďalšou fázou.

Žilinská nezisková organizácia Alino prišla minulý rok s originálnym nápadom, ako odbremeniť našu planétu od znečistenia, ktoré má za následok výroba alumíniových obalov potravín dennej spotreby. Rozhodla sa hravou formou motivovať slovenské domácnosti prostredníctvom ich najmenších členov k zbieraniu drobného hliníkového odpadu na školách a následne zabezpečiť jeho odovzdanie do zberne na recykláciu.

Žiaci vybrali viac ako tisíc kilogramov potravinárskeho hliníka


Ústredným príbehom hravého zbierania sa stala myšlienka získavania potravy pre mimozemšťana Alina. „Nápad s Alinom, ktorý potrebuje na svoje prežitie tu na Zemi potravu z hliníkových obalov, sa stretol s veľkým úspechom. Vážime si záujem 32 základných škôl, ktoré sa v pilotnej fáze v rámci Žilinského kraja zapojili so svojimi žiakmi do zbierania potravinárskeho hliníka a napĺňali ním špeciálne upravené krabice s motívom mimozemšťana Alina,“ hovorí Marián Beniač, autor myšlienky z n.o. Alino.

V pilotnej fáze projektu, ktorá trvala od 20.10. do 10.12.2016, sa podarilo nazbierať v rámci prebiehajúcej školskej súťaže viac ako tonu hliníkových obalov z potravín. Dokopy 1 128 kg potravinárskeho hliníka získala zo škôl n.o. Alino vo forme tzv. placiek, halušiek alebo guliek. Vďaka tomu, že tento hliníkový odpad putuje zo zberne na ďalšiu recykláciu, nebude nutné vyrobiť ďalší hliník na nové obaly z prírodných surovín.

„Pri tomto vyzbieranom množstve tak dochádza k úspore takmer 6 800 kg rudy bauxitu, ktorú by bolo potrebné vyťažiť. Ušetrí sa taktiež 15 800 kW/h elektrickej energie a 4 500 kg chemikálií potrebných na výrobu hliníka. Ovzdušie bude vďaka tomu čistejšie o takmer 17 000 kg CO2, čo je množstvo, ktoré by si výroba nového hliníka vyžiadala a planétu nezaťažíme  odpadom červený kal o hmotnosti 2 200 kg,“ vysvetľuje Marián Beniač.

Časť učiteľov dostala chutné odmeny, druhá fáza projektu bude prebiehať do mája


Z 32 zapojených škôl vyzbierala najviac, až 114 kg hliníkového odpadu, ZŠ Slovenského učeného tovarišstva Veľké Rovné. Na jedného žiaka tejto školy to predstavuje v priemere viac ako pol kg hliníkových obalov. Ako motiváciu a poďakovanie vyžrebovala n.o. Alino aj 12 učiteľov z celkového počtu zúčastnených, ktorí pomáhajú šíriť myšlienku projektu v rámci environmentálnej výchovy na školách. Týmto n.o. Alino doručí užitočné a chutné odmeny. Nechýbajú medzi nimi ani balíčky špecialít od jedného z hlavých podporovateľov myšlienky projektu Alino, spoločnosti Ryba Žilina, ktorá je najväčším výrobcom rybacích pochúťok na Slovensku.

„Naše výrobky sa do domácností dostávajú v téglikoch s hliníkovými viečkami. Uvedomujeme si, že tieto obaly predstavujú určitú záťaž pre životné prostredie, preto nás veľmi oslovila myšlienka ich spätnej recyklácie. Páči sa nám, že projekt Alino zapája do hravého zberu tých najmenších a že tak začal robiť práve v našom domovskom Žilinskom kraji. Realizáciu tejto osvetovej kampane chceme svojím príspevkom podporiť aj v jej ďalšej fáze. Tešíme sa na postupné rozšírenie tohto zmysluplného nápadu medzi čo najviac detí po celom Slovensku,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Ryba Žilina Michal Britvík.

Aktuálne sa môžu školy zapojiť už do novej fázy zbierania alumíniových obalov. Ďalšie zbery budú prebiehať v mesiacoch január až máj, kedy prebehne vyhodnotenie školskej ligy a oceňovanie víťazných škôl. Viac informácií o spôsobe zapojenia sa do projektu aj kontakt na organizátorov projektu je k dispozícii na webovej stránke www.prealina.sk.





Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu