Dnes najčítanejšie
Testy odhalili v utorok 567 prípadov koronavírusu, v rámci kraja je najviac v Martine a na Orave

02 máj 2017 - 00:15

Známy Marek Ježík z Kysúc si privyrába podvodmi na ľuďoch, najčastejšie pýta peniaze na vlak

Foto: Známy Marek Ježík z Kysúc si privyrába podvodmi na ľuďoch, najčastejšie pýta peniaze na vlak
Foto: marekjezik.wordpress.com

O mladíkovi, ktorý sa snažil od ľudí vylákať peniaze podvodom, sme informovali ešte v marci 2016. Vtedy nás oslovilo viacero čitateľov, ktorí zažili takmer identickú situáciu. Jej spoločným menovateľom bol muž menom Marek Ježík. Údajne vždy pôsobil dôveryhodne, slušne a žiadal o pomoc v núdzi. Podľa svedectiev ide o 22-ročného mladíka pôvodom z Kysuckého Nového Mesta.

„Pýta si na cestu do Trnavy, odkiaľ pochádza, lebo vraj brigádoval v závode KIA a že ho nevyplatili. Preto musel opustiť internáty na Veľkom Dieli,” napísal ešte v minulom roku náš čitateľ, ktorý s ním má osobnú skúsenosť. Marek si vždy vypýta 10 eur s tým, že ich pošle naspäť na účet. Pre zvýšenie dôveryhodnosti uvedie aj svoje telefónne číslo, meno a priezvisko. Na internete ho už ľudia poznajú, priamo na ulici sa mu, žiaľ, stále darí nachádzať obete. 

„Včera som išla do OC Mirage a zastavil ma jeden chalan, že potrebuje peniaze na lístok na vlak. Veľmi ma vyprosoval, hádzal rôzne argumenty, až som mu uverila, čo je moja chyba, a prišla som tým o nejaké peniaze s tým, že on mi ich mal poslať na účet do večera. Dal mi odfotiť aj svoj občiansky preukaz,“ opísala ďalšiu skúsenosť naša čitateľka.

Ako ďalej uviedla, na ďalší deň bola opäť v spomínanom obchodnom centre a našla tam mladíka sedieť na lavičke. Keď za ním prišla, aby jej vráti peniaze, tak sa len pousmial a uviedol, že ich už nevráti. Čitateľke bolo aj na základe reakcie zrejmé, že sa jedná o totožného muža.

Polícia preverila doklady, muž sa s niekym radil cez telefón

Privolaným policajtom sa mladík preukázal občianskym preukazom, ktorý bol odlišný od toho z predošlého dňa. Pred príchodom hliadky podľa slov čitateľky ešte niekam telefonoval, pričom zisťoval, ako má postupovať. Aj na základe toho sa čitateľka domnieva, že jeden z preukazov je falošný a slúži len pre účely podvodu.

Preto chce pred podobným konaním varovať aj ostatných, ktorí by sa mohli dostať do podobnej situácie. „Nebuďte rovnako naivní ako ja a nenaleťte týmto podvodníkom. Narozprávajú vám rozprávky,“ dodáva čitateľka, ktorá pridala aj fotografiu.


Ak zadáte meno “Marek Ježík”, ktoré uvádzajú vo všetkých prípadoch obete podvodu, do vyhľadávača Google, narazíte na niekoľko stránok. Nájdete blog, ktorý založili pravdepodobne niektoré z obetí jeho podvodov. Vo výsledkoch vyhľadávania môžete nájsť napríklad aj jeho telefónne číslo.

Ako vyplýva z diskusie, vedenej na tejto stránke, oklamaných bolo už niekoľko desiatok ľudí. Pri telefónnom čísle sa objavujú negatívne recenzie, len na stránke vyhladavaniecisla.sk je mladíkov telefonický kontakt vyhodnotený ako nebezpečný. V približne 70 reakciách popisuju obete podvodu pomerne presné detaily.

V piatok 21.10.2016 som išiel z vyšetrenia od doktora a po ceste domov (cca. okolo štvrtej) som sa zastavil v Lidli pri Slovene. Keď som odchádzal, tak ma zastavil so slovami, že či by som mu nepomohol s lístkom na vlak, že bol v Kii na brigáde a že ho nevyplatili. Vraj sa potreboval dostať vlakom do Košíc (kde mal bývať) a potreboval 18,50€. Nemal som toľko v hotovosti, tak ma ukecal, aby som vybral z bankomatu.


Časť obetí podniká príslušné kroky, prípad eviduje aj Železničná polícia v Žiline


Podľa evidovaných prípadov mal podvodník vylákať ľudí na vratné požičanie peňazí, najčastejšie pod zámienkou kúpy cestovného lístka na vlak. Poškodeným podľa získaných informácií poskytnuté peniaze nevrátil, a to ani po niekoľkonásobnom upozornení.

Najčastejšie sa zdržuje na vlakových staniciach v Žiline a v Čadci, zaznamenané sú aj prípady z Bratislavy. Tam mal pôsobiť na letisku, cudzia mu nie je ani železničná stanica vo Viedni. Proti jeho konaniu sa spojila časť oklamaných, ktorí podnikajú kroky vedúce k jeho usvedčeniu. Opierajú sa o možný skutok trestného činu podvodu.

V rokoch 2015 a 2016 bolo evidovaných niekoľko prípadov kedy podozrivý z trestnej činnosti podvodu § 221 odsek 1, podľa trestného zákona SR v znení: (1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Činy mladého muža už eviduje aj polícia, celý prípad je v štádiu šetrenia.. „Železničná polícia v Žiline vykonáva objasňovanie priestupku proti majetku,“ uviedla pre portál topky.sk žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Odporúčame ľuďom, aby si v podobných prípadoch dávali pozor a nepožičiavali veľkú finančnú hotovosť neznámym osobám a to ani v prípade, že ponúknu možnosť odfotografovať svoje doklady.

V prípade, že menovaný vylákal peniaze aj od vás, neváhajte kontaktovať políciu, alebo našu redakciu, nakoľko doteraz polícia eviduje viacero oznámení na menovaného.  K danému prípadu sa nám vyjadril aj právnik, ktorý uviedol:

„V prípade, že políciu bude kontaktovať viac podvedených, a celková škoda by presiahla sumu 266 eur, už by sa jednalo o podozrenie zo spáchania pokračovacieho trestného činu podvodu, a teda polícia by túto vec musela prekvalifikovať z priestupku na trestný čin. Tu by už podľa trestného zákona hrozilo dotyčnému mladíkovi potrestanie odňatím slobody až do výšky trvania dvoch rokov.“
451 zdieľaní
Zdroj: marekjezik.wordpress.com, topky.sk

Dopravný servis
Nemocničná
Prekážka na ceste
21:08
Strážov
Prekážka na ceste
19:26
Hričovská
Jama na ceste
19:00
Strečno
Práca na ceste
18:59
Rajecké Teplice
Práca na ceste
18:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia