Dnes najčítanejšie
Na streche hradbového kostola v Turí objavili správu vo fľaši od borovičky

19 január 2017 - 11:12

V žilinskej nemocnici prvý krát použili pri diagnostike krvácania tenkého čreva tabletku s kamerou

Foto: V žilinskej nemocnici prvý krát použili pri diagnostike krvácania tenkého čreva tabletku s kamerou
Foto: FNsP Žilina

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline použili lekári po prvýkrát pri diagnostike krvácania tenkého čreva novú metódu - kapslovú endoskopiu.

„Umožnila nám zistiť zdroj krvácania do tráviaceho traktu, do tenkého čreva. Vieme vyšetriť žalúdok, hrubé črevo. Tým, že tenké črevo je v strede traktu, je horšie dostupné. Sú určité vyšetrovacie metódy, ktoré to umožňujú, ale sú pomerne náročné a zaťažujúce pacienta,“ priblížil primár chirurgického oddelenia nemocnice Juraj Váňa.

Kapslová endoskopia je voči pacientovi šetrná

„Pacient prehltne jednorazovú kapsulku vo veľkosti gumeného medvedíka, v ktorej sa nachádza kamera. Tá posiela snímky na záznamník, ktorý má pacient na sebe. Nakoniec sa celý záznam stiahne a vyhodnotí špeciálnym softvérom a lekárom,“ vysvetlila lekárka Andrea Váňová.

Vyšetrenie absolvovala 67-ročná pacientka, ktorej lekári nevedeli iným spôsobom určiť miesto krvácania. „Šesť týždňov som bola na internom a snažili sa mi pomôcť. Vždy, keď mi dali krv, hneď vytiekla a až po prehltnutí tabletky pani doktorka na to prišla. Nebolelo to, akoby som prehltla malý cukrík. Po operácii som šiesty deň a cítim sa dobre. Všetkým im ďakujem za pomoc,“ opísala svoje pocity pacientka Anna.

Na kapslovú endoskopiu sa lekári v žilinskej fakultnej nemocnici pripravovali takmer pol roka. Túto diagnostickú metódu je možné využiť nielen u dospelých, ale aj u detí, pokiaľ sú schopné tabletku prehltnúť.
Zdroj: FNsP Žilina


Dopravný servis
Hričovská
Zver pri ceste
22:38
Hričovská
Prekážka na ceste
21:14
Radoľa
Práca na ceste
21:14
Varín
Kolóna
20:39
Mostná
Prekážka na ceste
20:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina