Dnes najčítanejšie
V centre mesta nahlásili muža sediaceho v aute dva dni bez pohnutia, na miesto privolali záchranárov

18 január 2017 - 10:57

Budatínsky park navštívilo v minulom roku viac ako 73.000 ľudí

Žilinský samosprávny kraj nainštaloval koncom augusta minulého roka v priľahlom parku národnej kultúrnej pamiatky Budatínskeho hradu sčítače merajúce pohyb chodcov. Počas štyroch mesiacov prešlo areálom Budatínskeho parku až 73.360 návštevníkov.

Toto číslo hovorí o tom, že revitalizácia parku v roku 2009 bola dobrou investíciou. Obyvatelia Žiliny, ale i okolitých obcí a miest využívajú tento priestor v lete na prechádzky, oddych a tiež športovanie. Počas tejto zimy dokonca do parku zavítali aj bežkári.

Budatínsky park je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou a jeho centrom je Budatínsky hrad. Po desiatich rokoch sa opäť podarilo sprístupniť viac ako polovicu hradu a kraj zrekonštruoval aj unikátnu barokovú kaplnku. Park je prepojením histórie a moderného miesta pre relax.

ŽSK doteraz investoval viac ako päť miliónov eur do parku a hradu. Práce sa však ešte neskončili a budú pokračovať vo vnútri hradu aj vonku v hospodárskej budove.

Budatín ponúka okrem oddychu a kultúrneho vyžitia i jednu z vyhľadávaných cyklotrás Žilinskej župy. Zadná brána Budatínskeho parku zavedie turistov na BikeKIU začínajúcu priamo na sútoku riek Váhu a Kysuce. Merač pohybu cyklistovje nainštalovaný aj na lávke cez biokoridor. Minulý rok ich cez toto miesto prešlo až 58.383. BikeKIA je obľúbená najmä pre rodiny s deťmi, keďže terén je nenáročný a spája dve naše hradné dominanty - hrady Budatín a Strečno.
69 reakcií


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
00:39
Strečno
Prekážka na ceste
23:38
Horný Hričov
Policajná hliadka
21:39
Bratislavská
Policajná hliadka
21:22
Strečno
Prekážka na ceste
21:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia