Dnes najčítanejšie
Polícia obvinila dvoch majiteľov prevádzok, ktorí opakovane porušovali nariadenia, jedného už odsúdili
Mobilné odberné miesta - AG testy

21 november 2016 - 18:45
INZERCIA

Cez Facebook sa šíri nový vírus, tvári sa ako obrázok, no zašifruje vám počítač

Facebookom sa začal šíriť škodlivý kód, ktorý používateľovi zašifruje súbory v počítači a požaduje od neho výkupné, aby ich odšifroval. Nebezpečný vírus sa šíri cez Messenger v mobile, alebo správy v desktopovej verzií. Na prvý pohľad sa zdá, že vám niekto posiela obrázok s príponou .svg, no po jeho otvorení v prehliadači sa vykoná presmerovanie na stránku, ktorá s podobá na Youtube. Stránka následne vyzve používateľa, aby si nainštaloval doplnok, ktorý je potrebný na prezretie videa. 

A tu prichádza kameň úrazu. Používateľ si myslí, že inštaluje rozšírenie, no v skutočnosti inštaluje vírus - škodlivý kód Nemucod. Jeho úlohou je do počítača stiahnuť ďalší škodlivý kód s názvom Locky. Tento vírus následne začne vašim priateľom na Facebooku odosielať správy s fiktívnym obrázkom .svg a vy ani o ničom neviete. Takto sa vírus šíri ďalej.

Locky je známy ransomware, ktorý po infekcii zašifruje v počítači náhodné súbory, často aj dôležité, a požaduje od používateľa výkupné. To však nie je malé a ak ide o dôležité dokumenty do práce či školy, môže nastať poriadny malér. Ak používateľ nezaplatí výkupné, ktoré môže byť aj v stovkách eur, k svojim súborom sa už nemusí dostať.

Všetkým, ktorí dostali takúto správu s prílohou, sa odporúča, aby ju neotvárali / nesťahovali a prípadne upozornili dotyčného facebookového priateľa na vírus. Podobné správy sme obdržali aj my v našej redakcii a preto na tento vírus poukazujeme. 165 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Stacionárny radar
15:42
Strečno
Kolóna
15:41
Košická
Policajná hliadka
15:24
Cesta I/64
Policajná hliadka
15:13
Strečno
Práca na ceste
15:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.