Dnes najčítanejšie
V stredu pribudlo takmer 800 prípadov koronavírusu, na Orave evidujú 127 ďalších osôb

25 september 2016 - 02:24

Hrad Strečno získal špeciálne ocenenie Živa Award 2016 za príťažlivosť pre návštevníkov

Delegácia Považského múzea v Žiline sa v dňoch 14. - 18. septembra zúčastnila vyhlasovania ocenení Živa Award 2016. Podujatie zastrešilo Fórum slovanských kultúr (FSC, Forum of Slavic Cultures) a Európska múzejná akadémia (EMA, European Museum Academy) a spomedzi všetkých expozícií Považského múzea v Žiline bol v súťaži zastúpený hrad Strečno.

Pani Andreja Rihter, riaditeľka FSC, pani Ekaterina Tolstaya, riaditeľka Lev Tolstoj múzea - Jasná Poljana - víťaz Živa Award 2015 a pán Pavle Goranović, predseda FSC rady a minister kultúry Čiernej Hory odovzdali v Zadare ocenenia Živa najlepším slovanským múzeám.

Hrad Strečno spomedzi 19 múzeí získal cenu „Special Recommendation for Attention to the Visitors“, špeciálne ocenenie za príťažlivosť pre návštevníkov. Cenu Živa Award 2016 (pomenovanú po slovanskej bohyni Živa), získal Cricoteka z Krakowa (Poľsko). Ceremónia sa konala v Múzeu antického skla v Zadare (Chorvátsko), ktoré získalo v roku 2015 ocenenie Živa Award Recommendation for Creativity.

„Veľmi si ceníme, že spomedzi veľkej konkurencie slovanských múzeí sme získali cenu, ktorá má pre nás veľký význam - príťažlivosť pre návštevníkov. Hodnoteniu poroty predchádzali návštevy porotcov na mieste. Hrad Strečno navštívili Nina Zdravič Polič (Slovinsko) a Pavel Douša (ČR) a už vtedy sme boli pozitívne hodnotení za kreativitu, vo využívaní zdrojov, projektov a cezhraničné spolupráce. Okrem toho nás teší, že dominujeme v slovanských múzeách v top odporúčaní Živa Award za rok 2016,“ uviedla správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Výzva na predkladanie 3. ročníka Živa Award bola zverejnená na jeseň roku 2015.

Porotcovia zo slovanských krajín a Európskej múzejnej akadémie navštívili devätnásť múzeí v rámci desiatich slovanských krajín – Macedónsko, Poľsko, Srbsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Chorvátsko, Slovensko, Slovinsko, Českú republiku a Ruskú federáciu, pri ktorých hodnotili vynikajúce výsledky v oblasti hnuteľného a nehnuteľného dedičstva slovanského sveta. Hodnotilo sa najmä nasledovných päť kritérií: vedenie (leadership), využívanie zdrojov (good of resources), kreativita (creativity), príbeh (storytelling) a príťažlivosť pre návštevníka (attention to the visitors). Následne po ceremónii bola otvorená výzva Živa Award 2017, ktorá sa bude konať v Blede (Slovinsko).
12 zdieľaní
Zdroj: TS PMZA

Dopravný servis
Nemocničná
Iné nebezpečenstvo
19:09
Strečno
Jama na ceste
18:45
Strečno
Práca na ceste
18:39
Hričovská
Kolóna
18:11
Porúbka
Kolóna
18:07
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia