Dnes najčítanejšie
Prehľad všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré platia v termíne od 2. novembra

23 september 2016 - 04:05

Poisťovne musia preplatiť prasknuté čelné sklo, rozhodol tak najvyšší súd

Foto: Poisťovne musia preplatiť prasknuté čelné sklo, rozhodol tak najvyšší súd
Foto: ilustračné

Mnohí majitelia osobných automobilov poznajú, aké je ťažké od poisťovne vymôcť úhradu opravy poškodeného čelného skla, pričom práve táto poistná udalosť patrí k najviac problematickým. Vodič, ktorý má tú smolu, že jeho auto trafí počas jazdy kameň a rozbije mu sklo, sa obvykle zmieri s tým, že ho čaká drahá oprava, ktorú musí zaplatiť z vlastného vrecka.

Poisťovne majú totiž dva argumenty, ktoré najčastejšie používajú pri riešení takýchto poistných udalostí. Buď nie je možné vinu iného vozidla preukázať, alebo kameň nesúvisí s prevádzkou vozidla. Situáciu nezmenilo ani stanovisko Národnej banky slovenska (NBS) z roku 2013, v ktorom sa uvádzalo, že poisťovne sú povinné preplácať aj poškodené čelné sklá. Aj keď druhý vodič vinu priznal, bolo problematické dosiahnuť preplatenie samotnej opravy.

Najvyšší súd rozhodol v prospech vodičov

Rozhodnutie, ktoré sa týka čelného skla, sa nachádza v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu SR č. 10/2014. Existujú prípady, kedy súdy rozhodli raz v prospech majiteľa vozidla, inokedy v jeho neprospech. Pre tieto odlišné interpretácie sa do celej veci zapojil Najvyšší súd a vydal k nej nasledovné stanovisko:

„Aj škoda spôsobená na čelnom skle motorového vozidla kameňom alebo iným predmetom vymršteným kolesom iného motorového vozidla je škodou, ktorá bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke; zodpovednosti za túto škodu sa podľa § 428 veta prvá Občianskeho zákonníka nemožno zbaviť.“

Najvyšší súd vo svojom stanovisku poukazuje na to, že motorové vozidlo je v prevádzke nielen vtedy, keď sa pohybuje, ale aj vtedy, keď je motor napríklad len v chode. V skratke to znamená, že prevádzkou vozidla sa rozumie aj príprava na jazdu, či bezprostredné výkony po ukončení jazdy. Taktiež údržba. Najvyšší súd teda došiel k rovnakému záveru, ako NBS v roku 2013. Preto ak vám kameň, alebo iný predmet idúceho vozidla poškodil čelné sklo, už sa nemusíte obávať, že by vám poisťovňa nepreplatila škodu. 

„Nie sú pochybnosti o tom, že samotný pohyb (valivý pohyb kolies) a rýchlosť dopravného prostriedku sú osobitnou a špecifickou vlastnosťou jeho prevádzky. Ak v súvislosti s valivým pohybom kolies dôjde k vymršteniu kameňa, ktorý spôsobí škodu na čelnom skle iného auta, k takejto škode dochádza v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla, t. j. s jeho činnosťou a pohybom. Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho motorového vozidla by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla iného motorového vozidla spôsobí škodu.“
446 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Práca na ceste
07:14
Strečno
Práca na ceste
06:54
Strečno
Jama na ceste
06:45
Vranie
Policajná hliadka
06:29
Varín
Jama na ceste
05:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia