Dnes najčítanejšie
Sobotňajšie testovanie odhalilo v okrese Žilina až 240 nových prípadov koronavírusu

12 september 2016 - 12:37

Rosenfeldov palác dnes slávnostne otvorili, bude slúžiť na reprezentačné účely a kultúru

Vedenie mesta spolu so vzácnymi hosťami dnes slávnostne otvorili brány Rosenfeldovho paláca, ktorý prešiel komplexnou obnovou. Po takmer dvojročnej rekonštrukcii bude slúžiť na reprezentatívne účely mesta Žilina a takisto ako nové centrum kultúry v našom meste. Rosenfeldov palác bol oficiálne skolaudovaný dňa 2. augusta 2016.

„Dnes je pre mesto Žilina významný deň. Podarilo sa nám zachovať a kompletne zrenovovať historickú budovu Rosenfeldovho paláca, ktorá už u mnohých Žilinčanov zanechala veľa spomienok. Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým zainteresovaným stranám a ľudom, čo sa do projektu rekonštrukcie zapojili a mali dostatok síl a chute zachrániť túto krásnu pamiatku pre ďalšie generácie Žilinčanov,“ povedal primátor Igor Choma počas príhovoru.

Rekonštrukcia stála viac ako dva milióny eur, zachovala palác podľa pôvodneho stavu


Výzva na predkladanie ponúk za účelom realizácie zákazky Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky – Rosenfeldov palác bola zverejnená 9. októbra 2014. Súťaže sa zúčastnilo sedem uchádzačov. Z dôvodu snahy získania čo najnižšej ceny, ktorá bude šetriť prostriedky fondov Európskej únie (Regionálny operačný program) a Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórske fondy), ako aj daňových poplatníkov mesta Žilina (rozpočet mesta Žilina), bola realizovaná elektronická aukcia, prostredníctvom ktorej sa podarilo predpokladanú cenu 2 550 327,05 eura (bez DPH) znížiť na 2 155 833,33 eura (bez DPH).

Verejné obstarávanie bolo ukončené 10. júna 2015 uverejnením výsledku vo Vestníku verejného obstarávania. Dokumentácia o verejnom obstarávaní bola úspešne podrobená kontrole zo strany riadiacich orgánov, resp. správcov programov pre čerpanie príslušných fondov.Vďaka súčasnej rekonštrukcii sa palác zachoval pre budúce generácie takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi, akými sú napríklad okenné a dverné výplne s ozdobnými kovovými mrežami, drevené obklady stien, štukatérska výzdoba interiérov, pôvodné svietidlá, vitrážové leptané sklá okien, monumentálne hlavné schodisko s mramorovým zábradlím, kovové zábradlie zadného schodiska, ale aj kovaný plot s hlavnou bránou. Okrem pamiatkových, umeleckých, výtvarných a architektonických hodnôt je palác hodnotný i z hľadiska ucelenosti diela a spoločenského významu.137 zdieľaní
Zdroj: TS Mesto Žilina

Dopravný servis
Rajecká cesta
Práca na ceste
18:59
Strečno
Práca na ceste
17:57
Mostná
Prekážka na ceste
17:54
Strečno
Jama na ceste
17:53
Varín
Dopravná nehoda
16:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia