Dnes najčítanejšie
Futbal v Žiline sledovalo naživo 7 fanúšikov, klub ich odmení permanentkou na budúcu sezónu

09 september 2016 - 10:55

Pripomenuli sme si Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pietnou spomienkou si verejnosť uctila obete holokaustu pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline. Pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. Hostia si pripomenuli aj život Arieho Kleina, ktorý bol iniciátorom myšlienky vybudovania pamätníka „Cesta bez návratu“ a čestným občanom mesta Žilina.

Spomienky na obete holokaustu sa zúčastnili zástupca primátora Anton Trnovec, poslanec Žilinského samosprávneho kraja Ľubomír Sečkár a predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

„Je morálnou povinnosťou nás všetkých zabrániť všetkému, čo by znevažovalo človeka, ľudskú rasu, či slobodu náboženského vyznania v budúcnosti. Niečo podobné sa nesmie zopakovať voči žiadnemu národu. Dnes, žiaľ, sledujeme nástup extrémizmu vo viacerých štátoch Európskej únie i na Slovensku. Aj voči týmto prejavom a znevažovaniu obetí holokaustu či iných obetí násilia, sa musíme ostro vyhraniť a tieto prejavy rezolútne odmietnuť. Treba sa poučiť z histórie, jej temné stránky sa nesmú zopakovať,“ zdôraznil Anton Trnovec.

Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární – nie na mestskom pozemku – lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila. Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na mieste zberného tábora na Závodskej ceste v Žiline na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí.

3 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Horný Hričov
Policajná hliadka
18:54
Estakáda
Prekážka na ceste
18:38
Vranie
Prekážka na ceste
18:38
Bratislavská
Iné nebezpečenstvo
18:15
Budatínska Lehota
Kolóna
18:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia