Dnes najčítanejšie
Na streche hradbového kostola v Turí objavili správu vo fľaši od borovičky

09 september 2016 - 10:55

Pripomenuli sme si Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pietnou spomienkou si verejnosť uctila obete holokaustu pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline. Pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. Hostia si pripomenuli aj život Arieho Kleina, ktorý bol iniciátorom myšlienky vybudovania pamätníka „Cesta bez návratu“ a čestným občanom mesta Žilina.

Spomienky na obete holokaustu sa zúčastnili zástupca primátora Anton Trnovec, poslanec Žilinského samosprávneho kraja Ľubomír Sečkár a predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

„Je morálnou povinnosťou nás všetkých zabrániť všetkému, čo by znevažovalo človeka, ľudskú rasu, či slobodu náboženského vyznania v budúcnosti. Niečo podobné sa nesmie zopakovať voči žiadnemu národu. Dnes, žiaľ, sledujeme nástup extrémizmu vo viacerých štátoch Európskej únie i na Slovensku. Aj voči týmto prejavom a znevažovaniu obetí holokaustu či iných obetí násilia, sa musíme ostro vyhraniť a tieto prejavy rezolútne odmietnuť. Treba sa poučiť z histórie, jej temné stránky sa nesmú zopakovať,“ zdôraznil Anton Trnovec.

Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární – nie na mestskom pozemku – lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila. Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na mieste zberného tábora na Závodskej ceste v Žiline na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí.

Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
01:10
Oškerda
Práca na ceste
00:57
Oškerda
Iné nebezpečenstvo
00:52
Hričovská
Zver pri ceste
22:38
Hričovská
Prekážka na ceste
21:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina