Dnes najčítanejšie
29-ročný Miroslav sa vlámal do rodinného domu pri Žiline a spôsobil škodu 2-tisíc eur, polícia ho obvinila

26 august 2016 - 15:35

Pripomenuli sme si 72. výročie vypuknutia SNP, v Žiline si ho uctili aj priami účastníci

Foto: Pripomenuli sme si 72. výročie vypuknutia SNP, v Žiline si ho uctili aj priami účastníci
Galéria: 4 fotky
Foto: TS Mesto Žilina

Žilina 26. 8. 2016 – V týchto dňoch si mnoho z nás bude pripomínať 72. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania, ktoré sa zapísalo do histórie Slovenska. V meste Žilina si pri tejto príležitosti uctili účastníkov povstania aj predstavitelia mesta Žilina. Spomienky sa konali vo štvrtok 25. augusta pri Pamätníku civilných obetí 2. svetovej vojny v Lesoparku Chrasť, pri hrobe partizána Vavra Ryšavého na Starom cintoríne v Žiline, v Budatíne pri Pamätníku obetiam 1. a 2. svetovej vojny a v piatok 26. augusta pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského v Sade SNP.

„Slovenské národné povstanie bolo kľúčovým momentom národného významu pre nás všetkých a natrvalo sa zapísalo do slovenských dejín. Je dôležité spomínať na tých, ktorí sa rozhodli vstúpiť do ozbrojeného boja a brániť našu krajinu proti nacistickej okupácii. Máme byť na čo hrdí, a preto si pripomínajme naďalej tieto udalosti, aby sme vzdali hold a úctu všetkým účastníkom povstania,“ povedal vo svojom príhovore primátor Igor Choma.

Z úcty k obetiam, ktoré sa nedožili oslobodenia a konca druhej svetovej vojny, počas pietneho aktu vo štvrtok 25. augusta pri Pamätníku civilných obetí 2. svetovej vojny v Lesoparku Chrasť položili vence podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Štrba, prednosta Mestského úradu v Žiline Igor Liška a podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár.

Za prítomnosti primátora mesta Igora Chomu, predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavla Sečkára, podpredsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraja Drotára, zástupcov Ozbrojených síl SR z poverenia náčelníka Generálneho štábu SR – gen. Juraj Krištofovič a plk. Ľubomír Šebo, riaditeľa okresného Policajného zboru SR v Žiline plk. Ľudovíta Šebestu a širokej verejnosti si uctili účastníkov Slovenského národného povstania aj v piatok 26. augusta 2016 v Sade SNP pri Pamätnej doske genmjr. in memoriam Jozefa Dobrovodského. Táto doska bola odhalená v roku 2014 pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania na pamiatku majora Jozefa Dobrovodského, ktorý svojim rýchlym rozhodnutím bránil prístupové cesty do Žiliny, čím zdržal postup okupačných nacistických vojsk do centra povstania.

V dopoludňajších hodinách 29. augusta 1944, ešte pred oficiálnym vyhlásením Slovenského národného povstania z Banskej Bystrice, zazneli v meste Žilina prvé výstrely proti okupačným silám nacistického Nemecka. Vďaka statočnosti a odvahe slovenského ľudu sa naše mesto otvorene ako prvé vzoprelo proti okupantom a zapísalo sa tak do dejín boja za slobodu.

0 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Rajecká cesta
Prekážka na ceste
05:38
Hričovská
Policajná hliadka
00:54
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
22:08
Lysica
Prekážka na ceste
20:56
Porúbka
Policajná hliadka
20:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia