Dnes najčítanejšie
Dve lekárky žilinskej nemocnice zvíťazili v prestížnej ankete TOP lekári na Slovensku
COVID-19 vývoj situácie v kraji

09 február 2016 - 16:49

Chargé d’Affaires Veľvyslanectva USA poďakoval vojakom z 5. pluku za obety v Afganistane

Foto: Chargé d’Affaires Veľvyslanectva USA poďakoval vojakom z 5. pluku za obety v Afganistane
Foto: ilustračné - mil.sk
Pri príležitosti stretnutia so 7 príslušníkmi amerických špeciálnych síl pochválil Chargé d’Affaires Veľvyslanectva USA Liam Wasley príslušníkov žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. “Pluk považujem za jeden z najlepších útvarov v Ozbrojených silách SR v rámci kolektívnej obrany. A chcem poďakovať slovenským ozbrojeným silám a predstaviteľom SR za to, že poskytli 5. pluku materiálnu, ale aj politickú podporu. Chcem zdôrazniť, že veliaci poddôstojník 5. pluku špeciálneho určenia štábny nadrotmajster Martin Boháčik bude v nasledujúcom období veliacim poddôstojníkom pre Sily vysokej pripravenosti NATO,” uviedol Wasley.

Podľa vlastných slov by aj naďalej uvítal spoluprácu v Afganistane, kde pluk pôsobil pri pomoci a rozvoji miestnych bezpečnostných zložiek. “Uvítal by som, keby mohla SR a 5. pluk naďalej poskytovať predovšetkým výcvikové spôsobilosti s cieľom pomôcť rozvoju afganských bezpečnostných zložiek,” uviedol Wasley. Počas návštevy sa oboznámil s históriou a určením pluku.

Spoločné aktivity prebiehajú už piaty rok


Príslušníci amerických špeciálnych síl pritom na Slovensku spolupracujú s našou elitnou jednotkou už 5. rok. “Dnes sme videli nácvik reakcií na takzvané “green-on-blue” útoky. Keď si predstavíte kemp, v ktorom cvičíme vojakov a sme napadnutí, tak je to okamžitá reakcia na situáciu. Cvičí tu sedem príslušníkov špeciálnych síl americkej armády a za 5. pluk 24 príslušníkov. Je to vlastne vzdelávanie v oblastiach, ktoré potrebujeme rovnako my aj oni,” uviedol veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ľubomír Šebo.

Ako doplnil, americkí príslušníci sú na Slovensku na obdobie 3 týždňov. “Tento týždeň je v Žiline, v ďalšom týždni sa zúčastnia na praktických zamestnaniach na Lešti a posledný týždeň bude venovaný výcviku v horských podmienkach,” uzavrel Šebo.


Dopravný servis
Koňhora
Policajná hliadka
23:29
Varín
Policajná hliadka
23:15
Hričovská
Jama na ceste
22:42
Estakáda
Jama na ceste
22:40
Hričovská
Kolóna
20:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia