Dnes najčítanejšie
VIDEO: Do výbavy polície pribudli bezpilotné drony, vďaka nim sa budú priestupky zaznamenávať jednoduchšie

15 január 2016 - 11:43

Ako zatočiť s celulitídou? Nepôjde to zo dňa na deň, ale dá sa to!

Foto: Ako zatočiť s celulitídou? Nepôjde to zo dňa na deň, ale dá sa to!
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Celulitída sa dotýka takmer každej ženy, či už štíhlej alebo plnoštíhlej. Napriek tomu je ideálom krásneho pozadia a nôh dokonale hladká pokožka. A aj preto nás ženy tento jav dokáže tak veľmi trápiť. O tom, ako viesť boj proti pomarančovej pokožke sme sa zhovárali s MUDr. Marikou Piršelovou zo žilinskej kliniky estetickej medicíny DermaPoint.

Ako celulitída vzniká? Čo je jej príčinou?

Celulitídu, v rôznych štádiách, má 80 až 90 % žien, medzi nimi aj vrcholové športovkyne a modelky.  Príčinu treba hľadať v ženských hormónoch - estrogénoch, ktoré spôsobujú zvyšovanie objemu cirkulujúcich tekutín a hromadenie tukov. Zväčšené tukové bunky potom zostávajú medzi vláknami spojivového tkaniva. U mužov sú estrogény zastúpené len v minimálnej miere, preto u nich celulitídu nenájdeme. Teda s výnimkou liečby estrogénmi a pri určitých hormonálnych ochoreniach.

Môžeme niečo urobiť pre prevenciu jej vzniku? Napríklad dodržiavať určitý stravovací režim?

K vzniku celulitídy určite prispieva celkovo zlá životospráva. Najmä nevyvážená strava, málo pohybu,  nedostatočný pitný režim. Zároveň je dôležité vyvarovať akýchkoľvek estrogénov navyše. K rozvoju celulitídy prispieva aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Základom prevencie je zdravá strava bohatá na vitamíny, dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb. Aj boj s už existujúcou celulitídou je možné vyhrať, dôležité je však mať pevnú vôľu a byť pripravený na to, že výsledky sa nedostavia zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň.


Pomáha cvičenie?

Určite áno.  Ak je celulitída spojená s prírastkom na hmotnosti, musí sa najprv korigovať váha. U štíhlych žien je celulitída prejavom nedostatočného pohybu. Treba sa však vyvarovať cvikom, pri ktorých sa cvičí na „objem“, pretože vtedy sa môže celulitída ešte viac zviditeľniť.

A čo masáže a krémy? Akú úlohu hrajú pri odstraňovaní celulitídy?

Lymfodrenáže a lymfomasáže majú vynikajúce výsledky.  Pri masáži dochádza ku zvýšeniu prekrvenia tkanív a k lepšiemu odtoku lymfy a zadržiavaných tekutín. Metódy treba kombinovať a venovať sa im pravidelne. Je potrebné si tiež uvedomiť, že športová aktivita a životospráva by sa mali stať nielen chvíľkovou záležitosťou, ale trvalým životným štýlom. Existujú aj účinné proticelulitídové krémy, ktoré obsahujú látky ako aminoflín , deriváty kofeínu, či výťažky rôznych rastlín. Krémy sú však len doplnkom pri riešení tohto problému, nie riešením. Zlepšujú prekrvenie kože. Pri ich aplikácii je vhodné používať špeciálne masážne disky a rukavice, ktoré pôsobia efektívnejšie ako obyčajná masáž rukami.

Je možné urýchliť boj s celulitídou prístrojmi a medicínskymi technikami?

Existujú klinické štúdie, ktoré potvrdzujú vysokú efektívnosť neinvazívnej metódy mechanickej lymfomasáže LPG Endermologie®. U nás na klinike máme najnovší prístroj tohto typu. Pred zahájením každej liečby vykonáme odborné vyšetrenie a nastavíme liečebný program na mieru klienta. Princípom liečby je narušenie celulitického tkaniva, oddelenie tukových častíc, následná lymfodrenáž a stimulácia regeneračných procesov. Každé jedno ošetrenie pomáha zharmonizovať podkožné spojivové tkanivo, zlepšiť krvnú a lymfatickú cirkuláciu, a tým odstraňuje prebytočný tuk i škodliviny. Pokožka ostáva hladšia a pružnejšia. Prichádza aj k stimulácii svalovej hmoty. Efekt je viditeľný po 6 až 8 ošetreniach. Jedno ošetrenie trvá približne 35 minút . Viac informácií o tejto metóde nájdete na stránkach kliniky DermaPoint. Účinky tejto liečby sú zväčša dlhodobé, no samozrejme, je potrebné dodržiavať už spomínanú zdravú životosprávu a športovať.

Moja známa ma presviedčala, že na celulitídu existujú aj lieky, ktoré môže predpísať všeobecný lekár. Je to pravda?


Toto tvrdenie treba uviesť na správnu mieru. Výraz  celulitída pochádza z latinského slova cellulitis, čo znamená zápal buniek. Pri pomarančovej koži, ako sa bežne označuje „hrbolčeková“ kôra, však nejde o zápal v pravom slova zmysle, ale o dystrofické zmeny podkožného tkaniva, ktoré sa navonok  prejavia ako pomarančová koža. V Medzinárodnej klasifikácii chorôb je použitý výraz celulitída, pre infekciu kože  a príp aj podkožia spôsobenú baktériami.  Ochorenie sprevádza aj zápal regionálnych lymfatických uzlín, horúčka a zimnica. Vtedy sa predpisujú antibiotiká, ale tie riešia len daný bakteriálny zápal, určite nie „pomarančovú kožu“.
Zdroj: rozhovor Dagmar Bleyová


Dopravný servis
Oškerda
Práca na ceste
05:00
Terchová
Jama na ceste
05:00
Lavobrezná
Práca na ceste
04:52
Strečno
Prekážka na ceste
01:30
Strečno
Kolóna
00:54
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia