Dnes najčítanejšie
Za štvrtok pribudlo spolu 1 155 pozitívnych prípadov koronavírusu, v nemocniciach leží už 275 pacientov
COVID-19 vývoj situácie v kraji

10 november 2015 - 10:07

Máme nové partnerské mesto - Třinec z Českej republiky!

Primátor mesta Žilina Igor Choma a starostka mesta Třinec (Česká republika) Věra Palkovská podpísali Zmluvu o partnerstve a vzájomnej spolupráci, ktorú schválili obe mestské zastupiteľstvá. Mesto Žilina má tak v súčasnosti 11 aktívnych partnerských miest. Ide v poradí už o 4. partnerské mesto z Českej republiky. Třinec sa už v lete zúčastnil Dňa európskej kultúry, na ktorom boli prezentované partnerské mestá Žiliny. Už vtedy sa hovorilo o plánovanom uzatvorení partnerstva medzi Žilinou a Třincom.Mestá sú vzdialené len 62 kilometrov


V piatok 6. novembra 2015 podpísalo mesto Žilina a mesto Třinec Zmluvu o partnerstve a vzájomnej spolupráci, čím sa obe mesta stali partnerskými. Zmluva prešla schvaľovacím procesom v zastupiteľstvách v oboch mestách. Výhodou tohto partnerstva je, že vzdialenosť po ceste medzi mestami je zhruba 62,5 km a pritom nie je medzi nimi jazyková bariéra. To umožňuje užšiu a aktívnejšiu spoluprácu, čo by sa malo odzrkadliť v možnosti čerpania finančných prostriedkov pre cezhraničnú spoluprácu z fondov Európskej únie, ako aj z Medzinárodného vyšehradského fondu. Slávnostného podpisu zmluvy sa zúčastnil aj druhý zástupca primátora mesta Žilina Anton Trnovec.

 „Podpisom zmluvy začína obdobie plodnej a perspektívnej spolupráce medzi mestami Žilina a Třinec. Verím, že táto spolupráca bude prinášať osoh obyvateľom oboch miest v rôznych oblastiach života. Partnerstvo našich miest umožňuje aj spoluprácu pri vypracovávaní projektov zameraných na cezhraničnú spoluprácu z fondov Európskej únie. Keďže sme mestá, ktoré sa nachádzajú na dôležitej dopravnej trase medzi Slovenskom a Českom, budeme tlmočiť vládam našich krajín požiadavky na riešenie problematiky dopravy v pohraničnom pásme,“ povedal pri podpise Zmluvy o partnerstve a spolupráci primátor mesta Žilina Igor Choma.

BLAGOEVGRAD (Bulharsko)
BIELSKO-BIALA (Poľsko)
CZECHOWICE-DZIEDZICE (Poľsko)
CORBY (Veľká Británia)
DNEPROPETROVSK (Ukrajina)
ESSEN (Belgicko)
FERRARA (Taliansko)
FRÝDEK - MÍSTEK (Česká republika)
CHANG-CHUN (Čína)
CHANIA (Grécko)
KIKINDA (Srbsko a Čierna Hora)
KOPER (Slovinsko)
NANTERRE (Francúzsko)
PLZEŇ (Česká republika)
PRAHA 15 (Česká republika)Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Lavobrezná
Kolóna
14:29
Košická
Kolóna
14:28
Nemocničná
Kolóna
14:27
Centrum, žel. stanica
Kolóna
14:26
Hlinská
Kolóna
14:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia