Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na ceste medzi Žilinou a Vrútkami došlo k zrážke dvoch kamiónov, tvoria sa rozsiahle kolóny

27 október 2015 - 12:54

RegioJet pravdepodobne skončí na vlakovej linke Bratislava - Žilina - Košice

Foto: RegioJet pravdepodobne skončí na vlakovej linke Bratislava - Žilina - Košice
Foto: ilustračné
Sledujte aktuálne správy v skupine Telegram Sledovať Telegram

Súkromný dopravca RegioJet zo skupiny Student Agency uviedol prostredníctvom svojho majiteľa Radima Jančuru, že je pripravený stiahnuť svoje vlaky z hlavnej trasy Bratislava - Žilina - Košice. Dôvodom je podľa neho krížové dotovanie stratových vlakov štátneho dopravcu. Takúto konkurenciu považuje Jančura za nekalú a je pripravený z trasy odísť. “Ak minister dopravy Ján Počiatek behom niekoľkých dní nevyrieši prevádzku stratových vlakov IC vlakov Železničnej spoločnosti, odídeme z vlakovej linky Bratislava - Žilina - Košice už v polovici decembra 2015, ” povedal pre agentúru SITA Jančura.

Rozhodnúť môže minister Počiatek

Jazdenie pod náklady podľa Jančuru prebieha s tichým súhlasom šéfa rezortu dopravy, ktorý nechal štátom vlastnenú Železničnú spoločnosť konať protizákonne. Štátny dopravca podľa informácií, ktoré uviedol majiteľ RegioJetu, nemá žiadne iné príjmy ako tie, ktoré vznikajú z liniek dotovaných štátom. Z toho vyplýva, že aj štátne IC vlaky sa krížovo platia dotáciami z iných liniek. “Je to nezákonné a striktne to zakazuje európska a aj slovenská legislatíva,” uviedol pre SITA Jančura.  

RegioJet upozornil aj na fakt, že IC vlaky prevádzkované štátnym dopravcom boli stratové aj pred príchodom RegioJetu. Zníženie cien lístkov a možnosť vrátiť cestovné odštartovalo na hlavnej trase Bratislava - Žilina - Košice cenovú vojnu. V tej však súkromný dopravca ťahá za kratší koniec. “Nemôžeme úspešne podnikať v prostredí, kde nie sú rešpektované zákony a štátom vlastnený dopravca robí s podporou štátu všetko preto, aby nás z trhu vyštval,” dodal pre agentúru SITA sklamaný majiteľ RegioJetu.

Zaujímavosťou je aj fakt, že RegioJet prevádzkuje dotovanú linku medzi Bratislavou a Komárnom.


Dopravný servis
Terchová
Kolóna
16:30
Solinky, Pod hájom
Kolóna
16:30
Strečno
Kolóna
16:29
Mostná
Kolóna
16:28
Jozefa Miloslava Hurbana
Kolóna
16:26
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia