Dnes najčítanejšie
Opitý vodič v Čadci zrazil matku s dvomi malými deťmi, ktoré kráčali po chodníku

23 september 2022 - 10:05

Žilinská univerzita sa zapojí do testovania predného zeleného brzdového svetla na autách, určené je najmä pre chodcov

Foto: Žilinská univerzita sa zapojí do testovania predného zeleného brzdového svetla na autách, určené je najmä pre chodcov
Foto: Facebook/Mesto Žilina

Vo štvrtok 22. septembra odštartoval na Slovensku pilotný projekt predných brzdových svetiel na autách. Do testovania sa zapojí aj Žilinská univerzita v Žiline. Pilotná fáza bola spustená v Trenčianskom kraji, kde sú do testovania zapojené mestá Trenčín, Prievidza, Partizánske a čoskoro sa k nim pripojí aj mesto Žilina.

Zelené predné brzdové svetlo nie je farebný doplnok, ale nový bezpečnostný prvok. Vďaka novej technológii chodci na priechodoch pre chodcov zistia, či auto spomaľuje a či môžu bezpečne prejsť cez cestu. Predné brzdové svetlo pomáha aj pri dopravných situáciách, kde sa uplatňuje právo prednosti jazdy a je dôležité aj pre vodičov, ktorí ho vidia v spätnom zrkadle.

„Testovanie bude trvať deväť mesiacov na 3 000 motorových vozidlách (osobné autá, autobusy, taxík či donáškové) už v spomenutých mestách, ale aj v Bratislave, či v Nemecku. Súčasťou testovania bude aj prieskum verejnej mienky účastníkov cestnej premávky (vodičov, cyklistov, chodcov),“ spresňuje mesto Žilina na sociálnej sieti.

Výsledky testovania budú smerovať k zavedeniu predného brzdového svetla do praxe na území Slovenska i celej Európskej únie. Vývoj svetiel financovala z vlastných zdrojov spoločnosť Lumaco.


Dopravný servis
Koňhora
Práca na ceste
21:37
Hričovská
Iné nebezpečenstvo
20:59
Bytčica, Dlhá
Iné nebezpečenstvo
20:39
Košická
Prekážka na ceste
20:25
Radoľa
Práca na ceste
20:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina