Dnes najčítanejšie
Autá stojace v rozsiahlej kolóne v smere na Terchovú vytvorili žiarivú svetelnú reťaz

18 september 2022 - 13:51
Dominika Rovňanová

Pri amfiteátri v centre mesta Martin rastie nebezpečná invázna rastlina boľševník obrovský

Foto: Pri amfiteátri v centre mesta Martin rastie nebezpečná invázna rastlina boľševník obrovský
Foto: Facebook/Martin - naše mesto bez cenzúry

V centre mesta Martin rastie nebezpečná invázna rastlina boľševník obrovský. Ide o na Slovensku nepôvodný druh, ktorý je zaradený do Zoznamu inváznych nepôvodných druhov rastlín vzbudzujúcich obavy Únie. Pri strete s ňou by ste mali byť opatrní, pretože pri kontakte s kožou môže spôsobiť nepríjemné alergické reakcie a popáleniny.

Na nebezpečnú rastlinu upozornili členovia facebookovej skupiny reflektujúcej dianie v meste Martin. „Bol som dnes pozrieť tam, kde bude nová nemocnica a nebezpečná rastlina je tam. Jej semiačka možno už na jar vyrastú aj v blízkych Tomčanoch,“ uvádza jeden z nich. 

Rastlina sa údajne nachádza na súkromnom pozemku, preto nie je v kompetencii mesta tento druh odstrániť. Vzťahuje sa naň však zákon o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov.

Na základe tohto predpisu je vlastník alebo správca pozemku povinný odstraňovať invázne nepôvodné druhy a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich šíreniu. Za nedodržanie tejto povinnosti mu hrozia sankcie až do výšky takmer 10-tisíc eur. 

Na Slovensku nájdeme aj ďalšie invázne druhy rastlín, ako je ambrózia palinolistá, glejovka americká či pohánkovej japonský. Všetky údaje o inváznych druhoch rastlín sústreďuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky v centrálnej databáze.Dopravný servis
Košická
Policajná hliadka
22:39
Strečno
Zver pri ceste
21:53
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:53
Priemyselná
Jama na ceste
21:15
Brodno
Práca na ceste
21:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina