Dnes najčítanejšie
Doprave medzi Žilinou a Terchovou hrozí kolaps, rekonštruovaný most pri Krasňanoch je vážne poškodený

14 august 2022 - 13:50

VIDEO: Motocyklisti začínajú v Žiline predbiehať autá aj vpravo, vyhýbajú sa tak kolónam

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Dopravná situácia v Žiline a blízkom okolí sa rokmi zhoršuje. Ulice v centre mesta sa ďalej zahusťujú osobnými autami, ktoré vytvárajú kolóny a s nimi spojené zdržania. V dopravnej špičke je preto niekedy výhodnejšie využívať na presun zdieľané bicykle či kolobežky, ktoré sa po vyhradených chodníkoch vyhnú upchatým úsekom. 

Niektorí motoristi počas leta vymieňajú autá za motorky či skútre. Novinkou sú dokonca elektrické skútre, ktoré dokážu ísť vyššími rýchlosťami než kolobežky. Na motocykloch je preprava po meste v čase dopravnej špičky rýchlejšia, čo mnohým výrazne šetrí čas.

Medzi množstvom zodpovedných vodičov sa, žiaľ, nachádzajú aj takí, ktorí neberú dopravné predpisy príliš vážne a motocykel vnímajú ako vozidlo s neobmedzenými možnosťami bez nutnosti riadiť sa zákonom o cestnej premávke.

Výsledkom nezodpovedného správania je potom predchádzanie cez plné čiary, predchádzanie vpravo, obmedzovanie ostatných účastníkov premávky či rôzne kolízne situácie. Zákon o cestnej premávke pritom definuje jasné pravidlá, ako sa má vodič správať pri predbiehaní. S rastúcou intenzitou dopravy ale rešpekt akosi ubúda a naopak pribúda skôr agresia, nadávky či vyhrážky.

Vďaka palubným kamerám, ktorými mnohí majitelia vybavujú svoje autá, je dnes možné zachytiť väčšinu nebezpečných situácií a zaznamenať správanie šoférov pri porušovaní predpisov. Niektoré zábery však končia nešťastne a zaznamenávajú aj nárazy, pády či zrážky vozidiel.

Slovenská polícia neustále zverejňuje situácie z ciest, pri ktorých sa porušujú dopravné predpisy, pričom vyzýva vodičov, aby priestupky zachytené na kamerách priniesli na najbližšie oddelenie a podali k nim svedectvo. Na základe dôkazov a výpovede tak vedia konkrétneho vodiča či majiteľa auta sankcionovať. Dopravný servis
Koňhora
Kolóna
18:58
Oškerda
Kolóna
18:26
Radoľa
Kolóna
18:25
Košická
Kolóna
18:09
Strečno
Jama na ceste
18:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina