Dnes najčítanejšie
Autá stojace v rozsiahlej kolóne v smere na Terchovú vytvorili žiarivú svetelnú reťaz

11 august 2022 - 15:05
Tamara Antolová

Kampaň Zákaz klietok mieri aj do Žiliny: Prináša pohľad na stiesnené podmienky, v ktorých sliepky žijú

Organizácia Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti, udržateľnosti, predstavujú hlas zvierat a presadzujú udržateľné riešenia. V rámci infostánkového turné ku kampani Zákaz klietok prichádzajú do Žiliny, kde na Hlinkovom námestí 15. až 17. augusta ľuďom ukážu, ako vyzerá život sliepok v klietkovom chove s klietkou v skutočnej veľkosti. 

„Počas nášho turné sa budú môcť ľudia na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá život miliónov sliepok na Slovensku, ktoré ho celý strávia v malej špinavej klietke. Uvidia, čo to znamená mať životný priestor veľkosti hárku papiera, či chodiť 24 hodín denne po drôtenej podlahe,“ vysvetľuje koordinátorka kampane Lucia Tupá z Humánneho pokroku.

Snažia sa pritom poukázať na to,  že v klietkovom chove nemajú sliepky naplnené svoje prirodzené potreby, takže sa v klietkach napádajú a po čase sa doslova zbláznia. „Cieľom kampane je preto zákaz takéhoto druhu chovu na Slovensku. Na podporu zákazu organizácia Humánny pokrok spustila na stránke petíciu, ktorú už podpísalo vyše 35-tisíc ľudí,“ dodáva organizácia.

Klietkový chov sliepok bol pritom už zakázaný v susednom Česku aj Rakúsku. „Od krutých klietok pre sliepky sa odvracia celá Európa a v EÚ už väčšina sliepok žije dávno mimo klietok. Preto je nevyhnutné, aby Slovensko prestalo za zvyškom Európy zaostávať a urobilo jasné kroky smerom ku koncu klietkového chovu. A tým prvým z nich je stanovenie jasného termínu, po ktorom už v tejto krajine nebude legálne držať sliepky v malých špinavých klietkach. Je čas, aby vláda začala konať a klietky nadobro zakázala,“ doplnil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.

Sliepky v klietkach totiž nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkovom chove na jednu sliepku pripadá životný priestor veľký ako hárok papiera A4, pričom len na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobný priestor. Sliepky navyše strávia celý svoj život na holých drôtených mrežiach a nemôžu hrabať ani naplniť svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Sliepky z nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie napádajú jedna druhú a dochádza aj ku kanibalizmu.


Dopravný servis
Bytčica, Dlhá
Dopravná nehoda
23:43
Svedernik
Policajná hliadka
23:30
Strečno
Zver pri ceste
23:15
Komenského
Policajná hliadka
23:07
Košická
Policajná hliadka
22:39
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina