Dnes najčítanejšie
Na cestu pod Strečnom popadali skaly, niektoré autá sú poškodené a nepojazdné

04 august 2022 - 08:49

Žilinský primátor považuje problémy pri zákazkách za prirodzené. Pri kontrolách si ich pravdepodobne nevšimli

Foto: Žilinský primátor považuje problémy pri zákazkách za prirodzené. Pri kontrolách si ich pravdepodobne nevšimli
Foto: Facebook/Peter Fiabáne

Žilinský primátor Peter Fiabáne reagoval prostredníctvom sociálnej siete na situáciu s problémami pri realizácii zákaziek v meste. Obyvatelia totiž v poslednom období poukazujú na nedostatky niektorých realizácii, ktoré je potrebné odstrániť. Samospráva si tieto nedostatky pravdepodobne nevšimla a to aj napriek tomu, že pri mnohých projektoch vykonáva pravidelné kontroly.

Radnica obhajuje vznik problémov zlou ekonomickou situáciou a vysokým počtom projektov, ktoré realizuje naraz v jednom roku. Všetky nahlásené podnety zo strany verejnosti aj médií eviduje a plánuje sa nimi zaoberať. Podľa primátora je však prirodzené, že pri takomto množstve projektov niekde nastanú aj problémy.

„To všetko sa deje napriek ekonomickej kríze, zdražovaniu energií, komplikáciám v dodávateľských vzťahoch, nedostupným a drahým materiálom, utečeneckej kríze a pandémii, ktorá poznačila posledné roky našich životov. Aj za týchto veľmi náročných okolností sa snažíme dotiahnuť všetky aktivity do úspešného konca a darí sa nám,“ dodáva Peter Fiabáne na sociálnej sieti.

Na území mesta sa objavujú problémy najčastejšie pri rekonštrukciách chodníkov, ihrísk, ciest a mostov ale napríklad aj pri zametaní ciest, údržbe verejnej zelene - kosení, ošetrení stromov či čistení dažďových kanalizácií. V niektorých lokalitách v meste po minulé roky neprebiehalo pravidelné čistenie ulíc aj napriek tomu, že boli zahrnuté vo zverejnenom harmonograme. 


Už takmer štyri roky je v riešení situácia na ceste cez lesopark, kde dočasné opatrenia za 21-tisíc eur zničila voda. Na ulici Obchodná sa už niekoľko mesiacov nachádza zvlnená vozovka a prepadliny po rozšírení cesty a vytvorení nového odbočovacieho pruhu. Práce realizuje obchodný dom Kaufland, s ktorým by malo mesto vec doriešiť, motoristi však zatiaľ bezvýsledne čakajú niekoľko mesiacov.

Križovatku ulíc Komenského a Juraja Fándlyho muselo mesto druhýkrát zrekonštruovať po tom, čo prvotný realizátor - súkromná spoločnosť, nesprávne vyspádoval cestu. Podľa obyvateľov lokality však aj dnes na niektorých miestach stojí voda, ktorá nemá kam odtekať.

Ulicu Pod hájom po výmene parovodu prvýkrát nesprávne vyasfaltovali. Za práce bol vtedy zodpovedný zhotoviteľ rekonštrukcie rozvodov a mesto ich neprevzalo. Pre obrovské nerovnosti bola potrebná jej opätovná rekonštrukcia.

Na území mesta sa nachádza viacero chodníkov aj detských ihrísk, ktoré bývajú po dažďoch zatopené vodou a sú nepriechodné či nepoužiteľné. V mestskej časti Trnové je asfaltové ihrisko vyspádované do stredu, vďaka čomu sa voda po dažďoch hromadí v jeho strede. Na sídlisku Hliny majú cez búrky viacero nepriechodných chodníkov.


Na zmodernizovaných autobusových zastávkach v Žiline bolo potrebné vymeniť niektoré časti zámkovej dlažby. Tá sa už po krátkom čase začala rozpadať. Radnica si v tomto prípade musela uplatniť reklamáciu. V inom prípade zasa nebolo dotiahnuté napojenie jednej z rekonštruovaných zastávok na cestu, pre nevyspádovanú dažďovú kanalizáciu stojí voda na vozovke a mesto musí zabezpečiť prerábku.

Naposledy vyvolalo veľkú vlnu kritiky zaplavenie okružnej križovatky Rondel. Pre nevyčistenú dažďovú kanalizáciu neodtekala voda vo vnútornom jazdnom pruhu. Mesto si v tomto prípade ani viac ako týždeň po ukončení prác neskontrolovalo situáciu a nevykonalo preventívne opatrenia. Zasiahnuť musel až občiansky aktivista, ktorý nadvihol poklop. Celkové vyčistenie kanalizácie vykonali až po troch dňoch.

Na sociálnej sieti sa tento rok opakovane objavila kritika zameraná na kosenie vysokej trávy a úpravu kríkov. Vo viacerých frekventovaných križovatkách mali vodiči pre neupravenú zeleň niekoľko týždňov výrazne zhoršený či dokonca znemožnený výhľad. Pre zlú prehľadnosť mohli pritom ľahko spôsobiť dopravné nehody.

Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
20:42
Budatínska Lehota
Kolóna
19:37
Hálkova
Kolóna
19:14
Hálkova
Kolóna
18:55
Rosinská cesta
Jama na ceste
18:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina