Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

26 júl 2022 - 17:10
Anna Holešová

Krypta s pozostatkami objavená pod Katedrálou Najsvätejšej Trojice v Žiline bude predstavená verejnosti

Foto: Krypta s pozostatkami objavená pod Katedrálou Najsvätejšej Trojice v Žiline bude predstavená verejnosti
Foto: Žilinská diecéza

Počas rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline, ktorá je známa aj ako Farský kostol, bola v roku 2020 objavená krypta z 13. alebo 14. storočia. V sobotu 30. júla bude dutina plná ľudských kostrových pozostatkov a rôznych cenností oficiálne predstavená verejnosti v rámci archeologicko-antropologického workshopu.

Krypta bola dlhé roky ukrytá za murovanou stenou v spodnej časti kostola. Po jej otvorení sa archeológom naskytol pohľad na veľké množstvo ľudských kostí a zachovaných fragmentov látky. V murive bola neskôr objavená napríklad aj vzácna strieborná minca cisára Leopolda I. z roku 1704.

„Skutočne nevieme, koľko generácií ľudí zo Žiliny a okolia je tu pochovaných. Pred nami stojí odpoveď na to, ako kryptu ďalej využiť. Chceli by sme pozostatky vyňať a uložiť ich na dôstojné miesto, čo riešime aj v spolupráci s mestom Žilina. Kryptu by sme v budúcnosti veľmi radi prezentovali verejnosti,“ uviedol v čase objavenia krypty Peter Dubec zo Žilinskej diecézy.

Jeho prianie sa stane skutočnosťou už počas najbližšej soboty. Od 13:30 hod. do 16:30 hod. sa záujemcovia každú pol hodinu stretnú pred vchodom na stavenisko pri Burianovej veži, aby nahliadli do tajomstiev starého kostola. Do vnútorných priestorov budú návštevníci vstupovať v menších skupinkách.

„Účastníkov budú sprevádzať archeologička Andrea Slaná z Považského múzea, Silvia Bodoriková a Michaela Dörnhöferová z Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a ich študenti,“ informoval Peter Dubec.


Miesto: Katedrála Najsvätejšej Trojice, Žilina
Dátum: 30.07.2022 - 13:30    17:00Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
16:15
Koňhora
Policajná hliadka
16:13
Na Horevaží
Prekážka na ceste
16:11
Hričovská
Policajná hliadka
16:10
Strečno
Kolóna
16:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina