Dnes najčítanejšie
Poslanec za Solinky použil mestské peniaze na nákup kvetináčov pred vlastnú budovu na Bôriku

11 júl 2022 - 11:30
Tamara Antolová

Workshop pre dospelých na tému Matisse a dekupáž bude v Rosenfeldovom paláci

Matissov život bol vyplnený neprestajným hľadaním rovnováhy medzi farbou a tvarom. Keď ho operačný zákrok po úraze pripútal na invalidný vozík, našiel sám seba vďaka príklonu k technike découpage (dekupáž), vystrihovaniu vzorov z papiera. Dekupáž umožnila Matissovi doslova maľovať nožničkami. Vystrihoval farebné tvary a potom s danými obrazovými prvkami narábal a manipuloval ako sochár.

Matissovu techniku dekupáže si vyskúšame s pomocou Pavly Lazárkovej Trizuljakovej. Mgr. art. Pavla Lazárková Trizuljaková, PhD. je dcérou významného slovenského sochára Alexandra Trizuljaka. Narodila sa v Bratislave, kde aj študovala na Strednej umelecko-priemyselnej škole. Pokračovala v Prahe na Vysokej škole umelecko-priemyselne. Štúdium si doplnila na Teologickej fakulte v Bratislave, doktorát získala na Trnavskej univerzite v odbore teória dejín umenia. Špecializuje sa na textilné výtvarníctvo, návrhárstvu sa venuje hlavne v oblasti liturgického dizajnu. Dva roky po škole pracovala ako reštaurátorka v keramickej dielni, neskôr vyučovala na Súkromnej strednej umeleckej škole v Bratislave. V roku 2002 sa vydala presťahovala na sever Slovenska. V súčasnosti učí na Súkromnej strednej škole umeleckého priemyslu v Žiline. Žije s manželom v Ochodnici na Kysuciach.

Projekt Malé dejiny umenia alebo leto s umením 2, nadväzuje na úspešný prvý ročník a opäť sa viaže k vizuálnemu umeniu konca 19. a začiatku 20. storočia. K obdobiu, v ktorom žila rodina Rosenfeldovcov, odrážajúcom sa v architektúre paláca, ktorý dali postaviť.

Zámerom projektu je cez tvorivé edukačné aktivity pokračovať v predstavovaní osobností zo sveta umenia, žijúce a tvoriace súbežne s Rosenfeldovcami, verejnosti. Cieľom projektu je zrealizovanie prednášok, workshopov pre dospelých, seniorov a tvorivých dielní pre deti počas mesiaca júl. Pokúsime sa opäť nazrieť za oponu tvorivého procesu umelcov konca 19. a začiatku 20. storočia.

Podujatie je súčasťou festivalu Ignácove dni. Na jednotlivé tvorivé dielne pre deti a workshopy pre dospelých je nutné sa vopred prihlásiť (simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk, 0905 526 289). Neplatí pre prednášky, ale odporúčame taktiež rezerváciu. Vstup zdarma. Tešíme sa na Vás! Hlavný partner projektu je Fond na podporu umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o. z.

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 19.07.2022 - 18:45Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
21:29
Závodská cesta
Policajná hliadka
20:54
Hričovská
Prekážka na ceste
19:29
Koňhora
Kolóna
19:14
Rudinka
Kolóna
18:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina