Dnes najčítanejšie
Dlžník, ktorý nezaplatil dodávateľom z tunela Višňové, vstúpil do konkurzu. Chýbajú asi 3 milióny eur

04 júl 2022 - 12:18
Dominika Rovňanová

Zariadenia sociálnych služieb sa pripravujú na ďalšiu vlnu pandémie, prísť by mala na prelome septembra a októbra

Foto: Zariadenia sociálnych služieb sa pripravujú na ďalšiu vlnu pandémie, prísť by mala na prelome septembra a októbra
Foto: ilustračné

Ministerstvo práce neustále monitoruje pandemickú situáciu vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb. Aktuálne sa v mimoriadnej situácii nachádza osem zariadení sociálnych služieb z celého Slovenska. V nich je z celkového počtu 478 zamestnancov a 728 klientov pozitívne testovaných 93 osôb, z toho 21 zamestnancov a 72 klientov. Situácia je však podľa rezortu práce uspokojivá. 

„Súčasná situácia v zariadeniach sociálnych služieb je omnoho pokojnejšia aj vďaka prijatým opatreniam a usmerneniam zo strany ministerstva. Na základe aplikačnej praxe dnes pripravujeme novelizáciu Pandemického plánu MPSVR SR v spolupráci s VÚC, pre prípad ďalšej vlny pandémie, ktorú očakávame na prelome septembra a októbra,” uviedol rezort. 

V priebehu dvoch rokov pandémie si poskytovatelia sociálnych služieb už na vlastnej koži vyskúšali celý rad krokov a usmernení ako Covid automat i pandemický Semafor. Podľa ministerstva práce sa ukázalo, že nastavené kroky zatiaľ fungujú veľmi dobre. 

Poskytovatelia sociálnych služieb preto naďalej postupujú podľa stanovených protiepidemických postupov. Momentálne sa zamestnanci centier individuálne testujú v domácom prostredí antigénovými testami. V prípade potreby je rezort práce je pripravený distribuovať a zabezpečiť zásoby ochranných pomôcok a antigénových testov do všetkých zariadení sociálnych služieb.

Ďalšie preventívne opatrenia si poskytovatelia sociálnych služieb nastavujú na základe predošlých skúseností tak, aby bola na prvom mieste bezpečnosť klientov. Zároveň dbajú aj na to, aby tieto opatrenia čo najmenej obmedzovali ich každodenný život a pohodu.

„Práve duševné zdravie a psychická pohoda seniorov v zariadeniach sociálnych služieb zostáva prioritou Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pri nastavovaní krízových opatrení. Osobný kontakt s rodinnými príslušníkmi je dôležitým nástrojom pre zachovanie psychického aj fyzického zdravia seniorov, ktorý znižuje riziko pocitu osamelosti a sociálneho odlúčenia,” uvádza Ján Hudák, riaditeľ Odboru krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.


Dopravný servis
Košická
Policajná hliadka
15:45
Strečno
Jama na ceste
15:45
Košická
Kolóna
15:44
Mojšova Lúčka
Kolóna
15:42
Lavobrezná
Prekážka na ceste
15:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina