Dnes najčítanejšie
Drogová razia v Žiline: Muža a ženu zadržali počas jazdy autom, mali pri sebe kryštalickú látku

01 júl 2022 - 18:20
Dominika Rovňanová

V Martine vyrastie do roku 2026 najmodernejšia nemocnica na Slovensku

Foto: V Martine vyrastie do roku 2026 najmodernejšia nemocnica na Slovensku
Foto: Facebook/Martin - oficiálna stránka mesta

V Martine pribudne nová univerzitná nemocnica, ktorá bude patriť pod Jesseniovu lekársku fakultu v Martine. 

O novej nemocnici sa hovorilo už niekoľko rokov. Už v roku 2017 bola vyhlásená anonymná urbanisticko-architektonická súťaž návrhov na nemocnicu budúcnosti. Spomedzi trinástich projektov zvíťazila koncepcia od breznianskych autorov Tomáša Auxta a Petra Kožuška.

Ich zámerom bolo vytvoriť návrh novej nemocnice, v ktorej sa človek nestratí v neprehľadných pavilónoch a tmavých chodbách. Návrh zobrazuje modernú priestrannú budovu s množstvom zelene vôkol nej. 

Vláda Slovenskej republiky na svojom zasadnutí dňa 1. júla 2022 dala výstavbe Nemocnice svätého Martina konečne zelenú. Najmodernejšia nemocnica na Slovensku s kapacitou 660 lôžok a 19 operačných sál vyrastie v Martine do júna 2026.

„Nová nemocnica bude mať ambulantnú, diagnostickú a terapeutickú časť, samostatný trakt pre detskú medicínu a urgentný príjem s traumacentrom prispôsobený zmiešanej prevádzke pre deti a dospelých. Celková investícia bude 330 miliónov eur bez DPH,” uvádza mesto Martin na svojej sociálnej sieti. 

Projekt Univerzitnej nemocnice sv. Martina sa realizuje s cieľom dosiahnuť excelentnosť v poskytovaní liečebno-preventívnej starostlivosti prostredníctvom implementácie aplikovaného klinického výskumu v lekárskych vedách.

Snahou projekčného tímu je vybudovať v Martine modernú nemocnicu s priamou orientáciou na pacienta, ktorá bude stavať na personalizovanom prístupe v diagnostike a liečbe. Pôjde o univerzitnú nemocnicu využívajúcu procesy a postupy „full digitalizácie“, ktorej súčasťou bude Jesseniova lekárska fakulta UK, vrátane Martinského centra pre biomedicínu a národnej biobanky.


Dopravný servis
Oškerda
Policajná hliadka
22:30
Belá
Zver pri ceste
21:56
Strečno
Jama na ceste
21:40
Vysokoškolákov
Dopravná nehoda
21:26
Hričovská
Prekážka na ceste
21:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina