Dnes najčítanejšie
Na streche hradbového kostola v Turí objavili správu vo fľaši od borovičky

24 jún 2022 - 09:40
Dominika Rovňanová

Na boj s nelegálnymi reklamnými stavbami v Žiline poputujú ďalšie financie, schválili to mestskí poslanci

Foto: Na boj s nelegálnymi reklamnými stavbami v Žiline poputujú ďalšie financie, schválili to mestskí poslanci
Foto: Mgr. Vladimír Randa

Na boj s nelegálnymi reklamnými stavbami v Žiline boli vyčlenené ďalšie financie. Ide o sumu takmer 30-tisíc eur, ktorá bude využitá na likvidáciu až 100 nelegálnych reklamných stavieb v meste.  

Tieto návrhy poslaneckých klubov ZA naše mesto a Klubu zaZA schválilo Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom poslednom zasadnutí. Okrem toho sa mestskí poslanci prihlásili k výzve 20 architektov a osobností mesta s cieľom intenzívnejšie bojovať s vizuálnym smogom. 

„Darí sa aspoň postupne odstraňovať ďalšie reklamné stavby z pozemkov mesta. Po schválení návrhu zo septembra 2021 boli vypovedané posledné platné nájomné zmluvy pod reklamnými stavbami, citylightmi. Firma, ktorá ich vlastnila ich v prvej polovici roka 2022 odstránila. Z verejných priestranstiev tak zmizlo 6 kusov citylightov, najmä v centrálnej mestskej zóne,” uvádza poslanec mestského zastupiteľstva v Žiline Vladimír Randa.

Samospráva rovnako prijala záväzok pravidelne vyčleňovať financie v rozpočte mesta Žilina na odstránenie aspoň 500 nelegálnych reklamných stavieb ročne.

Zastupiteľstvo rozhodlo aj o tom, že majetok mesta či verejné priestranstvá nebude viac poskytovať na umiestňovanie reklamných stavieb a reklamných zariadení okrem tých, ktoré sú v súlade s platným územným plánom mesta Žilina.

Návrh na vypovedanie nájomných zmlúv na reklamné tabule na mestských stĺpoch verejného osvetlenia nebol opätovne schválený. Všetky existujúce stavebné povolenia na reklamné stavby však skončia v roku 2024, čo znamená, že Žilina by sa približne do dvoch rokov mohla zbaviť všetkých nelegálnych reklám.

V neposlednom rade sa poslanci zastupiteľstva kolektívne zaviazali nevyužívať pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami vonkajšiu reklamu a bojkotovať tak billboardy, bigboardy, megaboardy, reklamné plachty a iné nelegálne reklamné zariadenia.


Dopravný servis
Hričovská
Prekážka na ceste
21:14
Radoľa
Práca na ceste
21:14
Varín
Kolóna
20:39
Mostná
Prekážka na ceste
20:30
Lavobrezná
Práca na ceste
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina