Dnes najčítanejšie
Na Mostnej ulici v Žiline došlo k veľkej zmene organizácie dopravy, pribudla aj značka STOP

23 jún 2022 - 14:45
Tamara Antolová

Nový atletický štadión v Žiline v hodnote viac ako 2 mil. eur spĺňa svetové parametre. Otvoria ho koncom júna

V meste Žilina slávnostne otvoria nový atletický 400-metrový štadión s 8 dráhami. Udalosť bude prebiehať 27. júna od 10:30 hod. „Atletický areál na Veľkom Dieli sa môže pochváliť novou bežeckou dráhou s jedinečným osvetlením, futbalovým ihriskom a modernými technológiami. Otváracieho ceremoniálu sa zúčastní viac než stovka pozvaných hostí a zo športových osobností nebude chýbať riaditeľ VŠC DUKLA Banská Bystrica a bývalý olympijský víťaz z Ria Matej Tóth,“ informuje hovorkyňa Žilinskej univerzity v Žiline Adriána Valentovičová.

Na podujatí sa zúčastnia aj hostia ako rektor UNIZA Jozefa Jandačka, primátor mesta Žilina Peter Fiabáne, prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a zástupca zhotoviteľa diela Petr Klár. Slovenský atletický zväz udelí dekrét Žilinčanke Alene Hejtmánkovej - Holárkovej, ktorú uviedol do Siene slávy slovenskej atletiky.

Na sprievodnom programe sa predstavia rôzne druhy športov. Prvé kolo na novej dráhe si zabehnú bežci a bežkyne viacerých generácii, a to od mladších žiakov až po bývalých atlétov. Skvelú divácku kulisu vytvoria žiaci a učitelia športových klubov. Uskutoční sa aj populárny Beh olympijského dňa 2022. 

Nové športovisko na Veľkom Dieli bude otvorené pre športovcov aj verejnosť,  športové kluby a študentov univerzity. Obnovený 400-metrový atletický ovál spĺňa najvyššie štandardy na organizáciu súťaží podľa medzinárodných predpisov IAAF, hlavná tribúna ponúka umiestnenie pre 300 divákov alebo športovcov a ďalšie pohyblivé tribúny majú kapacitu 50 miest. Červená tartanová dráha, sektory pre technické disciplíny a nová trávnatá plocha by mala byť plne k dispozícii začiatkom nového akademického roka v septembri 2022.

„Som nesmierne hrdý, že sa nám podarilo dokončiť projekt, ktorý je nielen pýchou našej univerzity a mesta, ale aj celého regiónu. Nech je nový atletický štadión dejiskom významných podujatí, osobných rekordov aj spoločných úspechov, ktoré pozdvihnú nás všetkých,“ povedal prof. Jozef Jandačka, rektor UNIZA. 

„Som veľmi rád, že dnes môžeme prezentovať projekt, ktorý je ukážkou dobrej spolupráce Žilinskej univerzity, mesta Žilina i Slovenského atletického zväzu. Atletický štadión spĺňa svetové parametre a iste bude dejiskom mnohých súťaží, ako aj miesto prípravy nielen žilinských atlétov. Želám širokej verejnosti, športovým klubom a študentom univerzity v novom štadióne mnoho športových zážitkov,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.   

Na výstavbe atletického štadióna sa spolupodieľali UNIZA a mesto Žilina v sume viac než dva milióny eur. K investícii prispel aj Slovenský atletický zväz čiastkou 400-tisíc eur. Žilinská univerzita v Žiline vybudovala vo vlastnej réžii dve ďalšie multifunkčné ihriská, ktoré sú súčasťou športoviska a budú ich využívať študenti a zamestnanci UNIZA.

Pôvodné športovisko Žilinskej univerzity v Žiline má viac ako 60 rokov a od roku 2022 sa stáva miestom, kde budú športovci písať svoju históriu a študenti zdolávať študijné i športové výzvy v tých najlepších a najnovších podmienkach zároveň. V novom akademickom roku tu budú okrem študentov UNIZA trénovať aj žiaci novozaloženého Atletického oddielu AC UNIZA.

Dopravný servis
Radoľa
Práca na ceste
01:43
Rudinka
Jama na ceste
01:41
Estakáda
Jama na ceste
01:41
Oškerda
Jama na ceste
01:40
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
00:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina