Dnes najčítanejšie
Pátranie po Vladimírovi Gajdičiarovi z Čadce je stále aktuálne, hľadaný je kvôli pokračovaciemu prečinu podvodu

23 jún 2022 - 10:51
Tamara Antolová

AKTUÁLNE: Špeciálna prokuratúra nariadila prešetriť spôsob založenia Žilinskej parkovacej spoločnosti

Foto: AKTUÁLNE: Špeciálna prokuratúra nariadila prešetriť spôsob založenia Žilinskej parkovacej spoločnosti
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

V roku 2007 prijalo mesto Žilina memorandum o spolupráci s G. Trabelssiem, ktorého jadro tvorila Spoločenská zmluva Žilinskej parkovacej spoločnosti. Podľa nej získal Trabelssie rozhodujúce právomoci v tejto spoločnosti. „Napriek tomu, že Mesto Žilina do nej vložilo vyšší majetkový podiel. A to práve spomínaných 5 300 000 eur, ktoré boli použité na výstavbu parkovacieho domu v OC Mirage, a ktoré chcelo vedenie mesta Trabelssiemu predať naspäť v roku 2019 za 1 126 388 eur,“ vysvetľuje poslanec Peter Cibulka na sociálnej sieti.

Dané memorandum bolo následne presadené a podpísané vtedajším primátorom Ivanom Harmanom v spolupráci s poslaneckým klubom, ktorého lídrom bol súčasný primátor. 

„Cez Žilinskú parkovaciu spoločnosť následne pretiekla pochybným spôsobom do vlastníctva G. Trabelssieho Športová hala na Bôriku, lukratívny pozemok na Karpatskej za 1 SK a rovnako na základe tejto zmluvy plynul spoločnosti G. Trabelssieho zisk z parkovného na úrovni jeho vkladu – čiže 40 percent z výberu parkovného,“ tvrdí Cibulka s tým, že týmto jeho vkladom do Žilinskej parkovacej spoločnosti bola z veľkej časti aj Športová hala na Bôriku, ktorú tesne predtým Mesto nelegálne predalo za oveľa nižšiu cenu. 

Tým pádom založením tejto spoločenskej zmluvy malo mesto Žilina menšinu právomoci. Na základe trestného oznámenia Petra Cibulku ohľadom pokusu predať podiel Mesta Žilina v Žilinskej parkovacej spoločnosti v hodnote 5,300 000 eur za zlomkovú cenu v roku 2019 Trabelssieho spoločnosti, Úrad špeciálnej prokuratúry nariadil vyšetriť ďalší podstatný krok, ktorý zásadným spôsobom súvisí s touto situáciou.

Špeciálna prokuratúra preto nariadila prešetriť, prečo bola Spoločenská zmluva Žilinskej parkovacej spoločnosti zmenená v neprospech Mesta Žilina a či malo dohodnutie tejto menšiny nejaké opodstatnenie. „Zároveň už skonštatovala, že takéto narábanie s mestským majetkom nemožno považovať za rozhodnutie, ktoré by bolo v prospech verejného záujmu a textácia naznačuje, že Špeciálna prokuratúra považuje daný proces znevýhodnenia Mesta Žilina pri zakladaní Spoločenskej zmluvy za marenie dôležitej úlohy, ktorá bola verejnému činiteľovi zverená,“ dodáva Cibulka.

Taktiež sa bude prešetrovať, či pokusom predať G. Trabelssiemu spomínaný podiel v hodnote 5,300 000 eur za sumu 1 126 388 eur v roku 2019 nemohlo prísť Mesto Žilina k škode veľkého rozsahu. „Kým sa definitívne pred súdom nerozsekne celý tento čierny bod našej súčasnosti, je nemožné rozvíjať Žilinu tak ako si zaslúži – ako moderné a spravodlivé mesto, ktoré si váži čestných občanov a podnikateľov a dá stopku tým nečestným,“ doplnil Cibulka.


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
20:25
Rosinská cesta
Policajná hliadka
19:29
Strážov
Stacionárny radar
19:09
Hričovská
Policajná hliadka
19:07
Hričovská
Stacionárny radar
18:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina