Dnes najčítanejšie
V Žiline ukradli ďalšie tri bicykle, jedného z páchateľov zachytila bezpečnostná kamera

23 máj 2022 - 11:16
Alžbeta Kyselicová

Nové pracovisko participatívnych politík má zapájať do rozvoja Žilinského kraja laickú aj odbornú verejnosť

Foto: Nové pracovisko participatívnych politík má zapájať do rozvoja Žilinského kraja laickú aj odbornú verejnosť
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Na úrade Žilinského samosprávneho kraja pôsobí už štyri mesiace pracovisko participatívnych politík. Prioritou pracoviska je umožniť laickej a odbornej verejnosti podieľať sa na rozvoji kraja a vypočuť si ich názory v oblastiach, ktoré sú pre kraj rozhodujúce.

Pri jeho tvorbe vytvorila niekoľko pracovných skupín v jednotlivých regiónoch a oblastiach, v ktorých diskutovali najdôležitejší starostovia, primátori, podnikatelia, experti a ďalší kľúčoví aktéri z územia.

Tento nástroj využila župa už v minulosti, napríklad pri spracovaní strategického rozvojového dokumentu – Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja ŽSK 21+, ktorý aktuálne dokončuje.

Participácia nám umožnila vypočuť si skúsenosti a názory ľudí z terénu a získať tak hlbší prehľad o riešených témach. Vďaka tomu sme boli schopní vytvoriť oveľa kvalitnejšie a adresnejšie rozvojové dokumenty, ktoré podstatne lepšie odzrkadľujú realitu nášho kraja,” povedala županka Erika Jurinová.

Zapájaním verejnosti minimalizujeme prípadné problémy pri zavádzaní zmien a skrátime tak čas potrebný k realizácii našich zámerov. Éra politík vytváraných za stolom je definitívne za nami,  chceme ísť cestou dôvery a dialógu s občanmi, lebo všetci sme obyvateľmi nášho kraja,“ doplnila županka.  

Vytvorenie pracoviska participatívnych politík je ďalším z krokov kraja, ktoré majú viesť k jeho väčšej transparentnosti a zúčtovateľnosti dôležitých rozhodnutí, priniesť má aj vyššiu efektivitu a šetrenie verejných zdrojov.

Aj vďaka tomu kroku dosiahol Žilinský samosprávny kraj tretie miesto v hodnotení Transparency International v kategórii účasť verejnosti na rozhodovaní.

Nové oddelenie vzniklo v rámci národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II., ktorý súbežne prebieha na ďalších piatich samosprávnych krajoch.


Dopravný servis
Cesta I/64
Jama na ceste
20:42
Bytčická
Jama na ceste
20:39
Belá
Jama na ceste
20:15
Strečno
Jama na ceste
19:56
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
19:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina