Dnes najčítanejšie
Pri Martine došlo k zrážke troch vozidiel, tragická dopravná nehoda si vyžiadala dva životy

20 máj 2022 - 16:07
Dominika Rovňanová

Žilinský samosprávny kraj nepodporí štrajk Združenia miest a obcí Slovenska

Foto: Žilinský samosprávny kraj nepodporí štrajk Združenia miest a obcí Slovenska
Foto: Žilinak.sk
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) od štvrtka 19. mája vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom je nespokojnosť samospráv s rozhodnutiami vlády Slovenskej republiky, ktoré nepriaznivo ovplyvnia ich finančný rozpočet, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. 

Do štrajku sa rozhodli zapojiť desiatky slovenských miest a obcí, medzi nimi aj mestá Liptovský Mikuláš či Žilina. 

Žilinský samosprávny kraj sa do štrajkovej pohotovosti Združenia miest a obcí Slovenska nezapojí. Hovorkyňa ŽSK Eva Lacová informovala, že neobmedzia komunikáciu so štátom, ale naopak, budú oveľa hlasnejšie žiadať, aby ich konečne začali brať partnersky. Zdôraznila, že v tejto chvíli kraj neplánuje prestať plniť svoje kompetencie.

„Je však nešťastné, ak nás vláda dostáva do situácie, keď sa samospráva stáva rukojemníkom medzi štátom a občanom. Chceme poskytovať kvalitné služby, ale bude problém ich zabezpečiť,” povedala Lacová.

Napriek nezapojenia sa do štrajku však krajská samospráva podporuje zvýšenie reálneho príjmu rodinám a výhody, ktoré sú pre ne pripravené, lebo sú najviac zacielené na pracujúce rodiny. „Je to veľká a dôležitá skupina spoločnosti, ktorá nebola dlhodobo podporovaná,” podotkla hovorkyňa.

Lacová zároveň konštatuje, že táto téma, ale ani mnohé ďalšie, ktoré sa týkajú Žilinského kraja nie sú zo strany štátu dostatočne komunikované, pričom krajské samosprávy sú dlhodobo vyhodnocované ako najflexibilnejšie a najefektívnejšie inštitúcie. 

Viaceré samosprávy na znak protestu stiahli obecné vlajky pred mestskými a obecnými úradmi na pol žrde. Keďže sa Žilinský kraj do protestu nezapojil, vlajky na Úrade ŽSK môžeme stále vidieť vyvesené ako obvykle. 

ZMOS plánuje byť v štrajkovej pohotovosti do 30. júna. Ak sa dovtedy prístup vlády nezmení, je pripravené vyhlásiť ostrý štrajk. Viac o dôvodoch štrajku a požadovaných opatreniach zo strany miest a obcí sme napísali v tomto článku.Dopravný servis
Strečno
Kolóna
22:38
Mojšova Lúčka
Zver pri ceste
22:08
Mojšova Lúčka
Kolóna
21:43
Košická
Kolóna
21:40
Strečno
Jama na ceste
21:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina