Dnes najčítanejšie
V Žiline ukradli ďalšie tri bicykle, jedného z páchateľov zachytila bezpečnostná kamera

23 máj 2022 - 11:00
Anna Holešová

V Bytčici pribudla ďalšia zátarasa na ceste, neznáma osoba odstránila aj značku vyznačujúcu jednosmerku

Foto: V Bytčici pribudla ďalšia zátarasa na ceste, neznáma osoba odstránila aj značku vyznačujúcu jednosmerku
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Obyvatelia žilinskej mestskej časti Bytčica opäť vyjadrujú svoju nespokojnosť s dopravnou situáciou v okolí svojho bydliska. Ľudí najväčšmi rozdeľuje pozemná komunikácia prepájajúca Bytčicu s blízkou obcou Rosina, ktorú vodiči dlhodobo využívajú ako efektívnu skratku.

V priebehu predošlých rokov sa na spomínanej ceste Do Rosiny pravidelne objavovali rôzne prekážky a zátarasy. Začiatkom roka 2019 niekoľkí spoluvlastníci pozemku, na ktorom leží komunikácia, umiestnili na cestu mobilné oplotenie, aby zabránili motoristom vo využívaní tejto trasy. Nespokojní občania následne požiadali mesto Žilina o odstránenie stavby, ostatní spoluvlastníci pozemkov však nesúhlasili.

O neistom osude frekventovanej spojnice medzi Bytčicou a Rosinou a zložitej situácii sme informovali v staršom článku v roku 2019.

Zábrany zostali na komunikácii umiestnené dlhodobo, zatiaľ čo samospráva komunikovala s vlastníkmi pozemkov a Národnou diaľničnou spoločnosťou. Cesta bola následne na niekoľko mesiacov oficiálne uzatvorená kvôli výstavbe diaľničného privádzača. V apríli 2021 po znovuotvorení trasy mesto z cesty odstránilo všetky zátarasy, no prešlo len niekoľko hodín a znovu sa tam objavili. V nasledujúcich mesiacoch zas prekážky vystriedali klince rozsypané po vozovke.

Najnovšie mala pribudnúť zátarasa na ceste pri futbalovom ihrisku v Bytčici. Jej umiestnenie znepokojilo obyvateľov obytnej zóny, do ktorej bola takýmto spôsobom doprava presmerovaná. Okrem zábrany na ceste mala navyše neznáma osoba odstrániť aj zvislé dopravné značenie, ktoré obmedzovalo premávku v tejto oblasti.

„V Bytčici na ceste pri ihrisku si jeden pán zablokoval cestu. Ohradil si to, akože súkromný pozemok. Raz už tú zátarasu mesto dalo odstrániť, ale on to tam znova vrátil. Taktiež svojvoľne odstránil značky prejazd zakázaný z vedľajšej ulice a zákaz vjazdu do jednosmerky na jeho ulici. Autá kvôli tomu jazdia cez obytnú zónu, nedodržujú tam rýchlosť a stávajú sa tam aj dopravné nehody,“ upozornila nás miestna obyvateľka.

Prípad bol údajne nahlásený na polícii, ktorá ho mala postúpiť dopravnému úradu, prekážka však na ceste stále zostáva. Mesto Žilina potvrdilo, že komunikácia je takýmto spôsobom uzatvorená bez povolenia. Podľa zákona je každú prekážku cestnej premávky povinný odstrániť ten, kto ju spôsobil, alebo správca komunikácie, ktorým je práve mesto Žilina.

„Problém evidujeme a aktívne riešime všetkými možnými cestami v rámci platnej legislatívy ako príslušný cestný správny orgán, vlastník a správca miestnej komunikácie. Prekážky sme odstraňovali. Problém od začiatku riešime a voči dotknutým osobám prebieha priestupkové konanie a pod.,“ uviedol Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina.

Najbližšie plány mesta s cestou Do Rosiny priblížil vedúci Oddelenia dopravy na Odbore správy verejného priestranstva a životného prostredia Mestského úradu v Žiline. Správca dotknutej komunikácie navrhol jej opätovné dočasné uzatvorenie, kvôli ktorému dal vypracovať projektovú dokumentáciu dočasného dopravného značenia. S týmto riešením však nesúhlasili všetky strany.

„Riešenie však nebolo odsúhlasené niektorými dotknutými orgánmi. Keďže potrebné procesné úkony ohľadom odstránenia prekážok prebiehajú a budú prebiehať v súlade s platnou legislatívou, ďalším riešením, ktoré navrhujeme je zmena organizácie dopravy s cieľom minimalizácie dopravného zaťaženia. Za týmto účelom prebieha spracovanie PD a posudzujú sa rôzne alternatívy,“ vysvetlil Radoslav Vozárik, vedúci mestského oddelenia dopravy.


Dopravný servis
Cesta I/64
Jama na ceste
20:42
Bytčická
Jama na ceste
20:39
Belá
Jama na ceste
20:15
Strečno
Jama na ceste
19:56
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
19:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina