Dnes najčítanejšie
Pri Martine došlo k zrážke troch vozidiel, tragická dopravná nehoda si vyžiadala dva životy

17 máj 2022 - 16:35
Dominika Rovňanová

Na Liptove našli vzácne keltské mince, Krajský pamiatkový úrad v Žiline ich zaradí medzi zbierkové predmety

Foto: Na Liptove našli vzácne keltské mince, Krajský pamiatkový úrad v Žiline ich zaradí medzi zbierkové predmety
Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Kelti boli prvý historicky doložený národ na území Slovenska. Keď sa okolo 2. storočia pred Kr. začal rozvíjať samoobchod, Kelti začali ako prví na našom území používať mince.

Ako predloha im pravdepodobne slúžili rímske denáre. Vyobrazené na ních často bývali postavy jazdca na koni, skrúteného draka, ale aj mená vyrazené latinským písmom. Práve nápisy na keltských minciach sú najstarším dokladom používania latinského písma na území Slovenska.

Krajský pamiatkový úrad Žilina dnes na sociálnej sieti informoval o novom numizmatickom objave. Archeológom sa na Liptove podarilo nájsť niekoľko typov vzácnych keltských mincí z obdobia 1. storočia pred Kristom. 

Uverejnili aj ukážku niektorých typov mincí, medzi ktorými bola napríklad didrachma typu Veľký Bysterec, drachma typu Spiš a Zemplín a pravdepodobné falzum denára Lucia Marcia Filipa.

„Nie je to pre nás len forma istej odbornej odmeny a motivácie, ale najmä dôkaz, aká dôležitá je naša práca v teréne. Po nevyhnutnom administratívnom procese sa tieto mince stanú zbierkovými predmetmi a veríme, že zostanú na Liptove,” uvádza Krajský pamiatkový úrad. 
Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
21:10
Košická
Kolóna
20:44
Závodie
Jama na ceste
20:24
Košická
Kolóna
20:11
Na Horevaží
Kolóna
19:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina