Dnes najčítanejšie
Na tuneli Višňové denne pracuje viac ako 180 pracovníkov, Skanska chce stihnúť termín do konca roka 2023

12 máj 2022 - 08:00
Anna Holešová

Stredné školy v Žilinskom kraji sa zapojili do projektu, ktorý má priniesť nový prístup k vzdelávaniu

Foto: Stredné školy v Žilinskom kraji sa zapojili do projektu, ktorý má priniesť nový prístup k vzdelávaniu
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Žilinský samosprávny kraj spustil v školskom roku 2021/2022 pilotný projekt nového prístupu k vzdelávaniu, ktorý nesie názov Budovanie kultúry, klímy a mapovanie potrieb. Cieľom projektu je podporiť myšlienku takzvanej otvorenej školy, na ktorej rozvoji a kvalite by sa malo podieľať nielen vedenie, ale aj učitelia, žiaci a všetky osoby zapojené do školského života.

„Pozitívnu zmenu vo vzdelávaní sa snažíme dosiahnuť pomocou reflexie vlastných hodnôt a nachádzania súvislostí medzi vlastným prístupom k vyučovaniu a kultúrou školy. Takéto budovanie otvorenej školy ako učiacej sa komunity pomáha objavovať tvorivý potenciál všetkých, ktorí sa podieľajú na školskom živote,“ uviedol Ľuboš Berešík, riaditeľ odboru školstva a športu.

Do projektu je momentálne zapojených 5 stredných škôl zo Žilinského kraja, konkrétne Gymnázium Hlinská v Žiline, Gymnázium v Ružomberku, Stredná odborná škola obchodu a služieb v Dolnom Kubíne, Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste a Obchodná akadémia v Dolnom Kubíne.

Koncom roku 2021 prebehol na vybraných školách prieskum a mapovanie potrieb žiakov, vedenia a pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. Ďalším krokom bude samotné vytvorenie akčnej teórie školy a jej implementácia do rozvojových plánov.

„Našou snahou je budovanie takej školy a vzdelávania, v ktorom sa mladí ľudia cíti komfortne, vedia sa tvorivo rozvíjať, skúmať, vytvárať nové veci a dizajnovať svoj život, a tým si plniť svoje sny, ktoré sú v súlade s ich predstavami a životným naplnením,“ vysvetlil Ľuboš Berešík.

Výstupom z projektu bude konferencia, na ktorej riaditelia zapojených škôl odprezentujú priebeh realizácie projektu a svoju víziu budúceho rozvoja vzdelávania, ale aj výzvy, ktorým museli počas projektu čeliť. Konferencia sa bude konať 16. júna 2022 na Úrade Žilinského samosprávneho kraja.Dopravný servis
Solinky, Centrálna
Iné nebezpečenstvo
17:41
Estakáda
Prekážka na ceste
17:23
Nemocničná
Práca na ceste
17:22
Lavobrezná
Jama na ceste
17:14
Budatínska Lehota
Kolóna
17:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina