Dnes najčítanejšie
PROGRAM: Trnovské po-hody boli slávnostne otvorené, na pódiu si zahrá aj kapela POLEMIC

07 máj 2022 - 14:14
Anna Holešová

Slovensko bude v európskej súťaži reprezentovať Kláštor pod Znievom, ktorý sa stal dedinou roka 2021

Foto: Slovensko bude v európskej súťaži reprezentovať Kláštor pod Znievom, ktorý sa stal dedinou roka 2021
Foto: Facebook/Žilinský Samosprávny Kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Držiteľom titulu Dedina roka 2021 sa stala obec v Žilinskom kraji. Kláštor pod Znievom, ktorý sa nachádza v Martinskom okrese, na 11. ročníku obstál v historicky najsilnejšej konkurencii 28 ďalších súťažiacich dedín.

V piatok 6. mája do tejto malebnej dedinky pricestovali organizátori súťaže aj zástupcovia ostatných zúčastnených obcí na slávnostné odovzdávanie ocenení. Informoval o tom Žilinský samosprávny kraj v príspevku na sociálnej sieti, ktorý na fotografiách zachytáva významné momenty večera.


Súťaž Dedina roka sa koná každé dva roky a vyhlasuje ju Ministerstvo životného prostredia v spoluprácu so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska.

„Cieľom súťaže je preveriť úspešnosť rozvoja starostlivosti o vidiek,  dosiahnuté výsledky, konkurencieschopnosť, výnimočnosť a schopnosť slovenských dedín prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o svoje prostredie,“ uvádza oficiálny web súťaže.

Kláštor nad Znievom sa stal podľa hodnotiacej komisie víťazom tohto ročníka súťaže najmä vďaka snahe o zachovanie a udržiavanie svojho kultúrneho, historického, a prírodného dedičstva. Najvýznamnejšími bodmi záujmu v tejto obci sú napríklad zrúcanina hradu Zniev, rezervácia Kláštorné lúky, kalvária či zdroj minerálnej vody.

„V súvislosti zo zachovávaním histórie okrem starostlivosti a zvyšovania povedomia obyvateľov nadväzuje obec aj cezhraničné partnerstvá na ochranu kultúrneho i prírodného dedičstva. Obec sa môže pochváliť tiež racionálnym využívaním lokálnych zdrojov, či realizáciou rôznorodých aktivít,“ vysvetľuje web Dediny roka.

Obec s titulom Dedina roka každoročne postupuje do súťaže o Európsku cenu obnovy dediny organizovanú Európskym pracovným spoločenstvom pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. Tentokrát bude Slovensko v Európe reprezentovať práve obec zo Žilinského kraja.


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Iné nebezpečenstvo
04:07
Strečno
Iné nebezpečenstvo
00:09
Strečno
Jama na ceste
23:38
Košická
Dopravná nehoda
22:41
Rajecká cesta
Kolóna
21:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina