Dnes najčítanejšie
Na Košickej ulici v Žiline došlo k zrážke dvoch áut, začínajú sa tvoriť kolóny

29 apríl 2022 - 10:40
Anna Holešová

Vo Veľkej Fatre už lavíny nehrozia, v ostatných pohoriach nebezpečenstvo pretrváva

Foto: Vo Veľkej Fatre už lavíny nehrozia, v ostatných pohoriach nebezpečenstvo pretrváva
Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

S postupným otepľovaním, ktoré zasiahlo celé Slovensko, sa roztápa čoraz viac snehu na horách. Zatiaľ čo v nižších oblastiach a niektorých pohoriach zem nepokrýva už takmer žiadny sneh, vo vyšších polohách bude snehová pokrývka vlhnúť a oťažievať, čím sa zvýši lavínová hrozba.

Žiadne nebezpečenstvo uvoľnenia lavíny nehrozí vo Veľkej Fatre, kde je snehová pokrývka tenká a nesúvislá. V Malej Fatre je počas celého dňa vyhlásený prvý stupeň lavínovej hrozby, v Nízkych, Západných a Vysokých Tatrách sa bude nebezpečenstvo počas dňa zvyšovať na druhý stupeň.

„Hlavným lavínovým problémom v horstvách Slovenska je mokrý sneh, a to do výšky približne 2000 metrov. V stredných a nižších polohách boli zrážky dažďové, alebo zmiešané a sneh tu je mokrý. Počas dňa bude ohrevom slnka sneh vlhnúť a oťažievať aj vo vysokých polohách nad 2000 metrov,“ informoval Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V polohách vyšších než 2000 metrov nad morom napadlo počas predošlých dní asi 10 centimetrov nového snehu, ktorý bol previaty na západné, juhozápadné a južné svahy. Na týchto miestach sa preto môžu vytvoriť snehové vankúše, ktoré budú počas dňa vlhnúť a riziko ich strhnutia sa bude zvyšovať.

„Vankúše naviateho snehu sú nebezpečné na tvrdom zľadovatenom povrchu. Predpoklad možného uvoľnenia lavíny najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ doplnil Ivan Chlebovec.






Dopravný servis
Strečno
Kolóna
08:57
Strečno
Kolóna
08:45
Obchodná
Práca na ceste
08:45
Lavobrezná
Iné nebezpečenstvo
08:44
Strečno
Kolóna
08:44
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina