Dnes najčítanejšie
FOTO: Kamión s drevom jazdil po Žilinskom kraji preťažený, v zlom technickom stave a bez overenia tachografu

08 apríl 2022 - 13:05
Alžbeta Kyselicová

Na Deň Zeme chystá Žilina čistenie mesta a aktivity pre deti. Prebehne aj hromadný zber odpadu

Foto: Na Deň Zeme chystá Žilina čistenie mesta a aktivity pre deti. Prebehne aj hromadný zber odpadu
Foto: Facebook/Eko Friendly Žilina

Mesto Žilina v rámci výzvy Čisté mesto plánuje na Deň Zeme 22. apríla niekoľko akcií určených pre dospelých aj deti. Prichystané budú aj veľkokapacitné kontajnery a zber biologicky rozložiteľného odpadu v rôznych častiach mesta. 

Uskutoční sa napríklad čistenie brehov Rajčianky, do ktorého sa 22. apríla zapoja žilinské firmy a organizácie a 23. apríla aj široká verejnosť. Do plánu čistenia mesta sú tento rok zaradené aj skládky odpadu, ktoré nelegálne vznikli na území Žiliny.     

O tom, ako chrániť naše životné prostredie, sa dozvedia 22. apríla deti z materských a základných škôl na vzdelávacom podujatí od 9.00 do 11.30 v Parku Ľudovíta Štúra v Žiline.

V parku budú od 14.00 do 16.00 pokračovať voľnočasové aktivity pre verejnosť v rámci Dňa Zeme. Celodenný program venovaný prírode a jej ochrane ukončí večerná cyklojazda so začiatkom o 17.00. 

Pozvánka na akcie 22. a 23. apríla.


Okrem čistiacich akcií prebehne v meste aj hromadný zber odpadu. Zber biologicky rozložiteľného odpadu sa v Žiline vykonáva do 25. apríla podľa harmonogramu zverejneného na webovej stránke mesta. 

Občania môžu do pristavených veľkokapacitných kontajnerov odovzdať svoj odpad zo záhrad, napríklad lístie, konáre, vyhrabanú trávu, zvyšky rastlín a podobne. 

Na vyhodenie objemných komunálnych odpadov zasa slúžia veľkokapacitné kontajnery, ktoré sú v rôznych častiach mesta pristavené do 24. apríla. Ľudia do nich môžu hádzať napríklad  podlahoviny, nábytok, šatstvo, bytové jadrá, kočíky alebo matrace.

Nepatria do nich odpady ako chladničky, televízory, akumulátory, elektronika, pneumatiky, farby, riedidlá, obaly z nebezpečných látok, drobný stavebný odpad, tráva, lístie, alebo konáre. 

Uvedené komodity môžu v iné dni občania bezplatne odovzdať do zberného dvora na Jánošíkovej ulici a do zberného dvora v Považskom Chlmci. Otvorené sú v pracovné dni od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 8.00 do 12.00 hod. 

Výnimkou je zelený odpad, ktorý je možné odovzdať iba do zberného dvora v Považskom Chlmci, a pneumatiky, ktoré sa odovzdávajú iba do pneuservisov alebo distribútorom pneumatík.

Harmonogram prác a výkon zmluvných spoločností mesta v oblasti v oblasti údržby, obnovy zariadení, ciest, zelene, drevín a tiež odvozu odpadu môžu občania sledovať aj na internetovej stránke.  Miesto: Žilina
Dátum: 22.04.2022 - 09:00    23.04.2022 - 16:00Dopravný servis
Košická
Kolóna
11:41
Strečno
Kolóna
11:40
Strečno
Dopravná nehoda
11:38
Strečno
Policajná hliadka
11:25
Strečno
Kolóna
11:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina