Dnes najčítanejšie
FOTO: Kamión s drevom jazdil po Žilinskom kraji preťažený, v zlom technickom stave a bez overenia tachografu

25 marec 2022 - 10:15
Dominika Rovňanová

V dôsledku otepľovania stúpa lavínové nebezpečenstvo na slovenských horách

Foto: V dôsledku otepľovania stúpa lavínové nebezpečenstvo na slovenských horách
Foto: ilustračné

Vo všetkých slovenských pohoriach platí v piatok doobeda prvý stupeň lavínového nebezpečenstva. Počas dňa si však treba dávať pozor, pretože hlavne v stredných polohách slnko spôsobí mierne roztápanie snehu, v dôsledku čoho hrozba poobede stúpne na druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. „Uvoľnenie lavíny je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch. Hlavne na južných a juhozápadných slnečne orientovaných svahoch sa môžu vyskytnúť spontánne lavíny menších rozmerov z mokrého snehu. Na svahoch s hladkým povrchom všetkých orientácií sú možné kĺzavé lavíny. Na tienistých svahoch najvyšších polôh je ešte sneh nedostatočne zviazaný so starou podkladovou tvrdou vrstvou,“ upozornil Sedlák.

Po oteplení na horách prevláda jarná situácia. V priebehu dňa bude jasné počasie s teplotami v najvyšších polohách od -3 do 0°C. Povrch snehu je ráno v najvyšších polohách tvrdý, v stredných a nižších polohách vplyvom oteplenia vlhký až mokrý.


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
12:58
Koňhora
Jama na ceste
12:45
Lavobrezná
Prekážka na ceste
12:44
Strečno
Iné nebezpečenstvo
12:43
Košická
Kolóna
12:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina