Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V žilinskej nemocnici vyskočil z okna 72-ročný pacient

29 jún 2015 - 16:01

V Žilinskom kraji je 2300 kilometrov cyklotrás

Foto: V Žilinskom kraji je 2300 kilometrov cyklotrás
Galéria: 2 fotky
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Cyklosezóna je každoročne spojená s objavovaním a poznávaním prírodných krás, scenérií a zaujímavých miest, ktoré môžu milovníci bicyklov objaviť na viac ako 2 300 kilometroch cykloturistických trás v Žilinskom kraji. Svoj cyklochodník BikeKIA spravuje aj Žilinská župa, ktorej sa vďaka spolupráci so spoločnosťou KIA Motors Slovakia podarilo vytvoriť unikátne spojenie dvoch historických dominánt Horného Považia, hradov Strečno a Budatín. Od minulého roka je vyasfaltovaný prvý úsek tejto trasy a už v týchto dňoch pokračuje asfaltizácia ďalšieho 1,1 kilometrov dlhého úseku od Lávky cez biokoridor až po križovatku pod mostami v Tepličke nad Váhom.

Od marca prešlo po trase viac ako 7000 cyklistov

„BikeKIA je veľmi obľúbená cyklotrasa, ktorá lemuje krásnu prírodu a okolie Horného Považia od Hradu Budatín až po Hrad Strečno a som rád, že sa nám darí pokračovať v jej budovaní aj vďaka spolupráci s tak významnou spoločnosťou v našom kraji. Naším cieľom je vytvoriť bezpečný cyklochodník, ktorý je už dnes svojou úrovňou náročnosti vhodný pre všetky vekové kategórie,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár.

Náklady na úpravu nového úseku predstavujú 81-tisíc eur, vďaka ktorým bude cyklistická trasa bohatšia o ďalšiu vyasfaltovanú časť. Otvorenie tohtoročnej cyklosezóny prebehlo symbolicky s prvými letnými lúčmi a počas júna pokračuje v plnom nasadení. Pri Lávke cez biokoridor osadila župa cyklosčítač, ktorý sčítava cyklistov v oboch smeroch ako do Budatína, tak k Hydrouzlu a od marca 2015 po BikeKII prešlo v jednom smere viac ako 7 000 cyklistov.

„V letnom období počítame s vyšším počtom cykloturistov, ktorí si našu trasu obľúbili a využívajú ju každodenne, často aj napríklad ako cestu do práce alebo na výlet s deťmi. Verím, že s pribúdajúcimi slnečnými dňami bude stúpať aj počet návštevníkov, ktorí sa rozhodnú vychutnať si nevšednú prírodnú scenériu v tejto oblasti,“ dodala riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK Zuzana Kmeťová.

Vzniknúť by mali aj ďalšie nové cyklochodníky

Ďalšou dobrou správou pre cyklistov je tiež výzva Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na podporu obnovy cykloturistických trás na území samosprávnych krajov, v rámci ktorej predloží Žilinská župa projekt na celkovú obnovu viac ako 200 kilometrov cyklotrás. V Žilinskom kraji sa budú môcť cykloturisti tešiť aj na nové cyklochodníky, ktoré by vďaka finančným prostriedkom z Európskej únie mohli vzniknúť v novom programovacom období 2014 – 2020 v Rajci, Terchovej a Turci. Projekty Rajeckej a Terchovskej cyklomagistrály budú spolu s projektom cyklodopravnej trasy Strečno – LipovecVrútky - Martin patriť medzi kľúčové cyklopriority kraja v rámci Regionálnej integrovanej územnej stratégie a Integrovaného regionálneho operačného programu.

Cieľom župy je prepojiť existujúce cyklochodníky v koridore rieky Váh s cyklotrasami v mestách Vrútky a Martin a s Turčianskou cyklomagistrálou v obci Lipovec. Nádherné prírodné panorámy a jedinečné cyklolávky ponad rieku Váh prinesú turistom mimoriadne cyklistické zážitky. „Každý ďalší kilometer, ktorý sa nám podarí vybudovať či už s podporou Európskej únie, alebo iného partnera, je krokom k vytvoreniu siete efektívnych a pre cyklistov príťažlivých a bezpečných cyklotrás. Žilinská župa bude pokračovať vo výstavbe cykloturistických chodníkov a verím, že náš kraj ostane aj naďalej vyhľadávaným rajom cyklistov,“ uzavrel J. Blanár.

Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Oškerda
Policajná hliadka
05:07
Oškerda
Policajná hliadka
23:37
Košická
Policajná hliadka
22:57
Oškerda
Policajná hliadka
22:14
Krasňany
Zver pri ceste
21:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.