Dnes najčítanejšie
Policajti v Žiline namerali rýchlo idúce auto, po vysvetlení blížiaceho sa pôrodu posádku eskortovali do nemocnice

28 jún 2015 - 17:42

V Žiline si opäť uctili obete holokaustu

Pietnou spomienkou si verejnosť uctila obete holokaustu pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline. Pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov. Pietnej spomienke predchádzala smútočná tryzna, ktorá sa konala v Obradnej sieni na Židovskom cintoríne v Žiline. Hostia si pripomenuli aj život Arieho Kleina, ktorý bol autorom myšlienky vybudovania pamätníka „Cesta bez návratu“ a čestným občanom mesta Žilina.

Spomienky na obete holokaustu sa zúčastnili veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku – Alexander Ben-Zvi, prvý zástupca primátora mesta Žilina – Patrik Groma, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja – Jozef Štrba, predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline – Pavel Frankl a riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave – prof. Pavel Mešťan. Dôstojnosť spomienky umocnila čestná stráž vojakov zo žilinského 5. pluku špeciálneho určenia a vystúpenie Speváckeho zboru Máj a Občianskeho združenia Chevra.

„Z týchto miest boli počas 2. svetovej vojny tisícky našich židovských spoluobčanov násilím deportovaní do nacistických tábor smrti. Ich životy navždy vyhasli, pretože človek prestal byť človekom a dopustil sa tejto genocídy. Je preto našou morálnou povinnosťou zabrániť všetkému, čo by znevažovalo človeka, ľudskú rasu či slobodu náboženského vyznania. Narodili sme sa do tohto sveta, aby sme v ňom spoločne žili v mieri, nie aby sme sa navzájom vraždili,“ zdôraznil vo svojom príhovore prvý zástupca primátora mesta Žilina Patrik Groma. Počas pietneho aktu pršalo a viceprimátor Patrik Groma dodal, že „svet plakal nad smutnými udalosťami, ktoré sa stali počas holokaustu, ale nie sú to len slzy nad nevinnými obeťami, ale aj slzy nad tými, ktorí vraždili“.

Zberný tábor bol zriadený vo vojenských objektoch Štefánikových kasární – nie na mestskom pozemku – lebo s tým Mestská rada na čele s vtedajším starostom Vojtechom Tvrdým nesúhlasila. Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na mieste zberného tábora na Závodskej ceste v Žiline na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí

0 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Vysokoškolákov
Prekážka na ceste
20:23
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
19:42
Strečno
Kolóna
19:09
Mojšova Lúčka
Kolóna
18:55
Strečno
Kolóna
18:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia