Dnes najčítanejšie
Polícia odvolala pátranie po Saskii Káčerovej, tínedžerku sa podarilo nájsť a je v poriadku

10 marec 2022 - 12:42
Nikola Veverková

Na horách napadlo 20 až 40 centimetrov snehu, hrozí aj lavínové nebezpečenstvo

Foto: Na horách napadlo 20 až 40 centimetrov snehu, hrozí aj lavínové nebezpečenstvo
Foto: Facebook/Horská záchranná služba

V priebehu posledných dní napadlo na horách približne od 20 do 40 centimetrov nového snehu. Výrazne sa ovplyvnila aj lavínová situácia, najmä vo Vysokých a Západných Tatrách, od 1600 metrov nad morom platí od štvrtka zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

„Hlavným lavínovým problémom zostáva vetrom previaty sneh, predovšetkým vo vysokých polohách Tatier. Spolu so snežením fúkal silný vietor severných smerov. Ten tvoril snehové dosky a vankúše s hrúbkou do 40 centimetrov. V polohách nad 1600 metrov je stále chladno, čo neumožňuje, aby sa sneh stabilizoval,“ informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. 

Ďalšie zrážky by už nemali priniesť väčšie množstvo snehu. „Sneženie prichádzalo od severu, takže lavínovú situáciu to ovplyvnilo hlavne vo Vysokých a Západných Tatrách. Tu je uvoľnenie lavíny možné hlavne na strmých svahoch nad 35 stupňov už pri malom dodatočnom zaťažení. Objaviť sa môžu samovoľné malé lavíny a splazy z prachového snehu na veľmi strmých svahoch a v skalných stenách,“ upozornil. 

V ostatných pohoriach je situácia odlišná. Malú a Veľkú Fatru nepostihlo takmer žiadne sneženie a v Nízkych Tatrách napadlo do 15 centimetrov. Situácia je v týchto pohoriach na väčšine svahov stabilizovaná. Teplota vzduchu sa pohybuje dlhodobo pod bodom mrazu aj v stredných polohách, iné počasie sa ostatné dni ani neočakáva, vo vysokých polohách pod mínus desať stupňov Celzia.

Na podhorí sa sneh roztápa, súvisle je tvorený až od výšky 800 metrov nad morom. Meteorológovia však ešte varujú počas najbližších troch dní pred nízkymi teplotami. Mrazy môžu zasiahnuť počas noci takmer všetky okresy v Žilinskom kraji. 

Ojedinele sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -16 °C. Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Výstraha najnižšieho prvého stupňa platí do 12 marca - 08:00 hod.


Dopravný servis
Koňhora
Práca na ceste
10:07
Budatínska Lehota
Kolóna
10:00
Strečno
Jama na ceste
09:59
Nemocničná
Policajná hliadka
09:52
Lavobrezná
Práca na ceste
09:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina